• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa zbuduje chodniki pochłaniające smog

Opublikowano: 17-04-2019 Źródło: UM Warszawa

Ponad 5 mln zł będzie kosztować budowa w Warszawie chodników… oczyszczających powietrze, pochłaniających szkodliwe związki, m.in. dwutlenek azotu. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na realizację tego zadania. Innowacyjne chodniki powstaną w miejsce pięciu istniejących ciągów pieszych. Jak poinformowano, będzie to pierwsza w Europie budowa antysmogowych trotuarów realizowana w tak dużej skali.


Jak Warszawa walczy ze smogiem? Fot.  Artur Bogacki/Adobe Stock Jak Warszawa walczy ze smogiem? Fot. Artur Bogacki/Adobe Stock

Wkrótce modernizację przejdą: al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej (ponad 5300 m2); al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów (6000 m2); al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do Nowy Przejazd (450 m2); ciąg ulic Czecha–Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej (ponad 2000 m2); ul. Zawodzie na odcinku od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej (1500 m2).

Budowa chodników antysmogowych. Źródło: ZDM Warszawa Budowa chodników antysmogowych. Źródło: ZDM Warszawa

Antysmogowe płyty chodnikowe powstają z betonu o właściwościach fotokatalitycznych. Do ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty chodnikowej redukują się związki zagrażające zdrowiu, jak np. dwutlenki azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby.

Jak działają zielone chodniki? Źródło: UM Warszawa Jak działają zielone chodniki? Źródło: UM Warszawa

Co znamienne, chodnikowe płyty antysmogowe są tak samo trwałe jak tradycyjne.

Chodnik antysmogowy. Źródło: ZDM Warszawa Chodnik antysmogowy. Źródło: ZDM Warszawa

Pierwszy, jako eksperyment, antysmogowy chodnik w Warszawie, przy rondzie Daszyńskiego, wybudował inwestor sąsiedniego biurowca, firma Skanska, przy współpracy m.in. z Zarządem Dróg Miejskich (ZDM). Efekty były tak zadowalające, że miasto postanowiło na szerszą skalę wykorzystać tę nowoczesną metodę. 

Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Antysmogowy beton ma szansę stać się standardem podczas prac ZDM. Miniony rok był rekordowy pod względem remontów i budowy nowych chodników. W sumie piesi zyskali 156 tys. m2 nowych, równych trotuarów. Jest to niemal tyle co w latach 2015-2017 łącznie. W tym roku z pomocą nowoczesnych technologii chcemy zapewnić mieszkańcom i turystom nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również czyste powietrze. Jeżeli długoterminowe badania i analizy potwierdzą skuteczność tego rozwiązania, to antysmogowy beton ma szansę stać się standardem podczas naszych prac, co pozwoli kontynuować nam działania mające na celu poprawę jakości powietrza w całym mieście – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Przeczytaj także: Wrocław – walka ze smogiem dzięki zdjęciom z kosmosu?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane
1 Komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    Nieznajomy Opublikowano: 17-04-2019 08:07:13
    75 zł/m2, a 108zł/m2 to chyba nie jest kilkanaście procent. Jestem ciekaw jak taki chodnik będzie "wydajny". Dodatkowo problem w Polsce leży raczej po stronie zapylenia, a nie smogu.