Powstać ma system komunikacji i powiadamiania o zdarzeniach z siecią trakcyjną. Mechanizm będzie wychwytywać nieprawidłowości, tak aby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów. System ma także umożliwić obserwację sieci przez całą dobę.

Obecnie Straż Ochrony Kolei, patrolując szlaki kolejowe przez całą dobę, korzysta z lornetek, termowizorów, noktowizorów i gogli noktowizyjnych. Posiada też Mobilne Centra Monitoringu. To samochody wyposażone w kamery dzienno-nocne i kamery termowizyjne na masztach oraz kamery przenośne – instalowane w dowolnym miejscu, posiadające zdalne połączenie z pojazdem. Patrole wykorzystują w terenie fotopułapki, terenowe samochody umożliwiają dojazd w najmniej dostępne miejsca.

Co ciekawe, strażnicy patrolują także skupy złomu. W 2018 r. przeprowadzili ponad 18 tys. kontroli takich miejsc. W 38 przypadkach znaleziono elementy kolejowe, dzięki czemu udało się odzyskać mienie o wartości ponad 66 tys. zł.

W 2018 zarejestrowano 147 kradzieży sieci trakcyjnej, natomiast w 2017 r. – 221. Kolejarze z PKP PLK przypominają, że sieć znajduje się pod wysokim napięciem 3 kV. Jak napisano, człowiek nie ma szans na przeżycie, gdy dotknie elementów pod napięciem.

Przeczytaj także: Najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach