• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: kto zamiast Rubau wybuduje drogę S7?

Opublikowano: 26-07-2019 Źródło: GDDKiA

W maju br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z firmą Rubau Polska na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola. Teraz drogowcy ponownie zaczynają szukać wykonawcy tego zadania.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Firma Rubau Polska nie realizowała terminowo prac na odcinku węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola
  • GDDKiA szuka nowego wykonawcy tego fragmentu S7
  • Droga ma być gotowa w połowie 2022 r.

Nowy przetarg na projekt i budowę pierwszego z trzech odcinków południowego wylotu z Warszawy w ciągu S7 ogłoszony zostanie w najbliższych dniach w trybie nieograniczonym. Oferty będzie można składać do 3 września br. Drogowcy wysłali już ogłoszenie o zamówieniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Tego, dlaczego odstąpiono od umowy z firmą Rubau Polska, dowiesz się TUTAJ.

Odcinek węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola będzie miał 6,6 km długości. W ramach budowy powstanie trasa z dwoma jezdniami po trzy pasy ruchu każda. Zaplanowano budowę ośmiu wiaduktów, kładki pieszo-rowerowej, a także dwóch węzłów drogowych: Zamienie oraz Lesznowola.

Planowany odcinek węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola. Źródło: GDDKiA Planowany odcinek węzeł Warszawa Lotnisko–węzeł Lesznowola. Źródło: GDDKiA

Zgodnie z obecnymi planami GDDKiA, umowa z nowym wykonawcą, przy braku odwołań, podpisana zostanie w lutym 2020 r. Trasa ma być gotowa w ciągu 29 miesięcy od dnia parafowania kontraktu, przy czym po pięciu miesiącach złożony ma zostać wniosek o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Jeśli chodzi o inne odcinki południowego wylotu z Warszawy w ciągu S7, to w ramach fragmentu w. Lesznowola–w. Tarczyn Północ (14,8 km) toczy się postępowanie ws. wydania decyzji ZRID. W ramach budowy tej trasy powstaną m.in. węzły drogowe: Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ, a także np. 13 wiaduktów, trzy mosty oraz kładka dla pieszych. Z kolei na budowie fragmentu Tarczyn Północ–początek obwodnicy Grójca o długości 7,9 km powstają już m.in. wykopy, nasypy, warstwy konstrukcji drogi, konstrukcje wsporcze obiektów mostowych, czy prowadzona jest choćby przebudowa podziemnych sieci.

Po wybudowaniu drogi S7 Warszawa–Grójec kierowcy zyskają nowy wyjazd ze stolicy w kierunku Krakowa. Jak podała GDDKiA, w efekcie podróżujący na południe kraju od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) do granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, a w przyszłości również do Krakowa, dojadą bezkolizyjną drogą ekspresową.  

Dodajmy, że GDDKiA ogłosiła też przetarg na dokończenia prac na budowanym odcinku S5 Poznań–Wronczyn. Fragment ma być oddany do użytku w IV kwartale br. Zadanie będzie polegać na dokończeniu zabezpieczenia elementów stalowych przed korozją na dwóch estakadach. Oferty można zgłaszać do 6 sierpnia br. W czerwcu odstąpiono od umowy z dotychczasowym wykonawcą tego 16 km odcinka, czyli konsorcjum na czele z firmą Toto Costruzioni Generali.

Przeczytaj także: A1 – wiemy, kto zastąpi Salini Polska. Podpisano umowę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia