• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Via Baltica: kolejny przetarg na odcinek Podborze–Śniadowo

Opublikowano: 14-08-2019 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła ponowny przetarg na budowę S61 Podborze–Śniadowo. Umowę z wykonawcą chce podpisać jeszcze w tym roku, aby jak najszybciej ukończyć budowę trasy Via Baltica.


Budowa S61 do granicy z Litwą. Fot. GDDKiA Budowa S61 do granicy z Litwą. Fot. GDDKiA

Do tej pory odcinek Podborze–Śniadowo budowany był w formule „projektuj i buduj” przez konsorcjum firm z liderem Rubau Polska. Pierwszy etap, czyli prace projektowe, miały zakończyć się do 30 listopada 2018 r. złożeniem wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wniosek nie został złożony do chwili odstąpienia od umowy, co oznaczało, że dotrzymanie pozostałych terminów realizacji odcinka, łącznie z datą zakończenia robót przypadająca na 30 listopada 2020 r., stało się niemożliwe. W tej sytuacji wykonawca nie pozostawił nam wyboru i podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od umowy – wyjaśnia GDDKiA.

W połowie maja, po odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą, rozpoczęto przygotowania do nowego przetargu. Szybkie procedowanie postępowania ma pozwolić zminimalizować skutki nierzetelności dotychczasowego wykonawcy tej inwestycji.

Zadaniem nowego wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie węzła Podborze na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej (skrzyżowanie S8 z powstającą S61) oraz odcinka S61 od tego węzła do węzła Śniadowo (bez węzła). W sumie realizacja obejmie 19,4 km drogi ekspresowej S61 oraz 3 km drogi ekspresowej S8

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy i nie krótszym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót. Kryterium ceny wynosi 60%, kryteria pozacenowe (terminy, kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej itd.) – 40%.

Prace w obrębie S61

W budowie jest druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna. Trwa ponowny przetarg na odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.

Otrzymano już decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka Śniadowo–Łomża Południe.

Wojewoda podlaski proceduje wydanie ZRID dla odcinków:

  • Łomża Południe–Łomża Zachód (decyzja spodziewana na przełomie 2019/2020 r.),
  • Kolno–Stawiski (decyzja zostanie wydana najprawdopodobniej we wrześniu),
  • Stawiski–Szczuczyn (decyzja spodziewana w II połowie sierpnia).
  • Łomża Zachód–Kolno (decyzja spodziewana w I kw. 2020 r.).

Wojewoda warmińsko-mazurski pracuje nad wydaniem decyzji ZRID dla trzech odcinków:

  • Szczuczyn–Ełk Południe (decyzja spodziewana w I kw. 2020 r.)
  • Ełk Południe–Wysokie (decyzja spodziewana w IV kw. 2019 r.)
  • Wysokie–Raczki (decyzja spodziewana w III kw. 2019 r.).

Jedynym odcinkiem na którym nie złożono jeszcze wniosku o uzyskanie ZRID jest odcinek Podborze–Śniadowo.

Via Baltica to szlak drogowy, który połączy kraje bałtyckie z państwami Europy Zachodniej. Będzie fragmentem drogi międzynarodowej E67, a wraz z kolejową linią Rail Baltica (łączącą Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę) utworzy transeuropejski korytarz transportowy. Polski odcinek Via Baltiki będzie miał około 235 km. Jego trasa prowadzić będzie od Ostrowi Mazowieckiej (na wysokości drogi ekspresowej S8), przez m.in. Łomżę, Ełk i Suwałki, do granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Łącznie przetnie trzy województwa.

Przeczytaj także: S61: jest zgoda na budowę odcinka Śniadowo–Łomża

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia