300-tonowy most kolejowy został postawiony nad Kanałem Kędzierzyńskim między Sławięcicami a Kędzierzynem Koźlem. Znajduje się na jednej z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku, od Toszka Północ do Starego Koźla.
Most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim. Fot. PKP PLK / Szymon Grochowski
- Nowy most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim został zamontowany w ciągu tygodnia
- Obiekt znajduje się na jednej z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku
- Konstrukcja powstała w ramach prac na odcinku od Toszka Północ do Starego Koźla wartych 192 mln zł
Obiekt waży ponad 300 ton i ma 67 m długości. Stalowa konstrukcja powstała między Sławięcicami a Nową Wsią koło Kędzierzyna Koźla (linia nr 199). Postawiono ją w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle" realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) za 192 mln zł z udziałem środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
Stary most został rozebrany. Na przygotowanym obok przeprawy terenie zmontowano przywiezione w częściach nowe przęsło. Ustawiono tymczasowe podpory, do podtrzymania nowej konstrukcji podczas nasuwania w miejsce starej. Nowe przęsło, centymetr po centymetrze, przesuwano z miejsca montażu w stronę drugiego brzegu. Prace trwały tydzień i konstrukcja została ustawiona na łożyskach. Na nowym moście zostanie ułożony tor i wywieszona sieć trakcyjna. Po tak przygotowanej trasie, pociągi pojadą szybciej i sprawnej w stronę Kędzierzyna Koźla i Węglówki, ich prędkość zwiększy się do 80 km/godz. – informuje PKP PLK.
Nasuwanie przęsła mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim. Źrodło: PKP PLK
W związku z trwającymi pracami towary są transportowane linią nr 137 łączącą Katowice z Kędzierzynem-Koźlem, równoległą do przebudowywanej, jednotorowej linii nr 199. Po zakończeniu prac składy towarowe wrócą na swoją trasę.
Roboty obejmują także przebudowę mostu na Kanale Gliwickim oraz 51 obiektów inżynieryjnych i 27-metrowego wiaduktu kolejowego nad dwutorową linią w Pisarzowicach koło Toszka.
Na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Sławięcice–Stare Koźle wymieniono już większość torów i rozjazdów. Przebudowano nastawnie m.in. w Toszku i Rudzińcu Gliwickim. Modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym i wymiana urządzeń mechanicznych na elektryczne zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Będzie też bezpieczniej na torach i drogach dzięki pracom na 10 przejazdach kolejowo-drogowych – czytamy w komunikacie.
Kończą się prace modernizacyjne linii dwutorowej od Toszka Północ do Rudzińca Gliwickiego (nr 153). Tu ruch pociągów utrzymano: odbywa się jednym torem. Na stacji w Sławięcicach oraz na odcinku Nowa Wieś–Stare Koźle trwają prace sieciowe. Do końca roku kolejarze zamontują około 35 km tzw. ciężkiej sieci trakcyjnej.
Linia od Toszka Północ do Starego Koźla to jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Zapewnia transport węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego m.in. do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Dzięki odnowieniu infrastruktury pociągi towarowe pojadą szybciej, a więc skróci się czas przejazdu towarów, możliwy też będzie przejazd większej liczby składów.
Wartość projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle" to ponad 190 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac zaplanowano na II kw. 2020 r.
Przeczytaj także: Przy stacji Gdynia Port stanie nowy wiadukt drogowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.