Wiadukt jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki – prace odbywają się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich. Obecnie trwa demontaż części lica wiaduktu. Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), zdemontowane elementy są katalogowane, a po wybudowaniu dodatkowych torów zostaną wykorzystane do odtworzenia fasady.

Ponadto powstały już fundamenty nowych podpór oraz rozpoczęto murowanie łuku, który wchodzi w skład centralnej nawy wiaduktu.

Mimo prowadzonych prac, ruch na trasie Kraków PłaszówKraków Główny nie został wstrzymany - pociągi korzystają z jednego toru.

Przebudowa zabytkowego wiaduktu to część projektu pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.

W ramach przeprowadzenia całego planu powstaną m.in. przystanki Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień, a osiem stacji i przystanków zostanie przebudowanych. Do tego na odcinkach Kraków Główny–Kraków Płaszów oraz Kraków Płaszów–Kraków Bieżanów dobudowane zostaną dodatkowe tory dla połączeń aglomeracyjnych.

Zaplanowano także dwa nowe lokalne centra sterowania ruchem pociągów. Do tego powstaną dwa 200-metrowe mosty na Wiśle, most nad rzeką Serafą i ul. Złocieniową zostanie całkowicie przebudowany, a w centrum miasta od ul. Kopernika do ul. Miodowej powstanie 850-metrowa estakada, która zastąpi obecny XIX-wieczny nasyp kolejowy.

Wartość przeprowadzenia robót budowlanych to prawie 1 mld złotych netto. Za całość odpowiedzialne jest konsorcjum firm Strabag i Krakowskie Zakłady Automatyki.

To nie jest jedyna inwestycja kolejowa w Krakowie - od 10 grudnia pociągi jeżdżą nową łącznicą. Udostępnienie obiektu dla ruchu oznacza krótszy czas przejazdu z Krakowa do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego.

Przeczytaj także: Łącznica kolejowa gotowa. 10 grudnia pierwsze kursy pociągów