Od sierpnia 2017 r. trwa budowa mostu w ciągu ul. Starogardzkiej w Gdańsku. Przeprawę, za ponad 5,2 mln zł, buduje sopocka spółka Most. Obiekt powstaje w miejscu wcześniej istniejącego, który był za wąski, by jednocześnie mogły nim przejechać pojazdy z przeciwnych kierunków (obowiązywał ruch wahadłowy). Co wykonano od sierpnia?
Co słychać na budowie mostu w Gdańsku? Źródło: UM Gdańsk, fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Na początek należało rozebrać dotychczasowy most. Do tego w styczniu oddano do użytku tymczasową drewnianą kładkę, którą piesi mogą dostać się na drugą stronę Kanału Raduni (funkcjonuje też nowa organizacja ruchu kołowego). Jak poinformowało biuro prasowe gdańskiego magistratu, w ostatnich tygodniach rozpoczęło się pogrążanie ścianek szczelnych. Ponadto powstał wodociąg pod ul. Starogardzką na odcinku do ul. Nowiny.
Jak powiedziała w minionym tygodniu, cytowana w komunikacie, Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG), aktualnie trwa tam montaż fundamentów przyczółka. Prowadzone są również prace remontowe dojazdu od Traktu św. Wojciecha. Na nowo układane jest okablowanie. Wykonawca przygotowuje się również do wbicia ścian stalowych fundamentów od strony Traktu św. Wojciecha.
Źródło: UM Gdańsk, fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Dodajmy, że w ramach inwestycji zaplanowano także m.in. umocnienie Kanału Raduni, likwidację otwartego koryta Potoku Maćkowy oraz przebudowę istniejącego przepustu. Zwiększona zostanie nośność mostu do klasy A - 50 ton.
W Gdańsku powstaje obiekt ramowy jednoprzęsłowy z ryglem w postaci pełnej płyty. Podobnie jak poprzedni, połączy ul. Starogardzką z Traktem Św. Wojciecha, które stanowią główny ciąg komunikacyjny w tej części Gdańska. Szerokość jezdni i geometria pobliskiego skrzyżowania zostanie tak zmieniona, by możliwy był tu dwukierunkowy ruch. Dzięki temu zlikwidowana zostanie istniejąca tu obecnie sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy – informowano latem.
Źródło: UM Gdańsk, fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Dane techniczne nowego mostu:
– rozpiętość w świetle przyczółków: 11,3 m
– długość całkowita mostu łącznie z przyczółkami: 12,9 m
– szerokość jezdni: 4+5m
– szerokość chodników: 3 m i 4,5 m
– szerokość całkowita: 19,6 - 25,9 m
– nawierzchnia jezdni: asfaltobeton
Zobacz także: Tak będą wyglądać nowe mosty we Wrocławiu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.