• Lotnisko pod Krakowem prowadzi program inwestycyjny
  • Przeprowadzenie wszystkich zadań pochłonie 1,5 mld zł
  • Umowę z wykonawcą terminala podpisano pod koniec 2022 r.

Terminal cargo budowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 774, w odległości 1 km od obecnych obiektów cargo i pasażerskiego. Planowana jest część biurowa i magazynowa o łącznej powierzchni użytkowej 5600 m2 i kubaturze 39 000 m3. Poza tym powstaną wewnętrzne drogi dojazdowe, parkingi, place oraz sieci energetyczna, telekomunikacyjna i wodno-kanalizacyjna.

Po oddaniu nowego terminala cargo do użytku podkrakowskie lotnisko ma obsługiwać do 8000 t/rok. Dodatkowo, dzięki budowie obiektu w nowym miejscu, ruch samochodów ciężarowych zostanie wyprowadzony poza bezpośrednie sąsiedztwo wjazdu na lotnisko, co wpłynie na poprawę warunków dojazdu do terminala pasażerskiego.


Umowę na budowę podpisano w listopadzie 2022 r. Wykonawcą jest Mostostal Warszawa, a wartość kontraktu wynosi prawie 92 mln zł. Budowa terminala cargo na lotnisku Balice potrwać ma 23 miesiące.

Lotnisko Balice wiceliderem w Polsce

Pod względem liczby pasażerów, lotnisko Balice jest drugie w Polsce, zaraz po warszawskim. Szacuje się, że powrót do przedpandemicznego poziomu z 2019 r., gdy w całym roku odprawiono około 8,3 mln pasażerów, nastąpi w 2025 r.

Pod koniec 2020 r. władze lotniska zatwierdziły program inwestycyjny. Zakłada on, że do 2028 r. wydanych ma zostać 1,5 mld zł. Poza terminalem cargo, kluczowe zamierzenia to m.in. nowa droga startowa i rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej. W programie zawarto także modernizację terminala pasażerskiego, remont wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowę wielopoziomowego parkingu.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce [RANKING]