W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisano umowę na studium korytarzowe planowanej drogi do lotniska. Stanie się ona jednocześnie obwodnicą Banina (gmina Żukowo), z którego ruch tranzytowy zostanie przeniesiony na nowy odcinek metropolitalnej drogi obwodowej.
W Gdańsku powstanie nowa droga do lotniska. Fot. Port Lotniczy Gdańsk
- Plany drogi do lotniska pojawiły się w 2014 r.
- W studium korytarzowym zostaną opracowane warianty trasy
- Port lotniczy zyska połączenie z budowaną S6 Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta
Droga do lotniska w Gdańsku – pierwsze kroki
Już w 2014 roku widzieliśmy potrzebę skomunikowania węzła lotniska z Miszewem i ten pomysł wpisaliśmy w nasz regionalny projekt zagospodarowania woj. pomorskiego. Jestem przekonany, że koncepcje, które studium korytarzowe nam przedstawi, będą służyły kolejnym krokom związanym z wykonaniem tej bardzo ważnej dla zachodniej części Gdańska i regionu inwestycji – powiedział Leszek Bonna, zastępca marszałka województwa pomorskiego.
W lipcu 2020 r. podpisano list intencyjny o współpracy przy opracowaniu dokumentacji planistycznych dla połączeń drogowych, łączących węzły drogowe na projektowanej S6 Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. 19 października 2022 r. wyłoniono wykonawcę.
Korzyści z drogi do lotniska w Gdańsku
W studium korytarzowym zostaną wyznaczone warianty przebiegu drogi do lotniska, które staną się bazą planistyczną dalszych prac projektowych, w szczególności studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R).
Źródło: UM Gdańsk
Układ drogowy połączy gdańskie lotnisko i rosnącą obok niego dzielnicę Gdańsk Zachód z planowanym węzłem Miszewo na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta (droga ekspresowa S6). Arteria ułatwi dojazd do lotniska mieszkańcom zachodniej części woj. pomorskiego, wyprowadzi ruch tranzytowy z Banina stając się jego obwodnicą i pozwoli na stworzenie nowych terenów inwestycyjnych. Projektowane rozwiązanie jest elementem szerszego pakietu działań w zakresie rozwoju dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta – czytamy w komunikacie.
W pracach planistycznych wezmą udział samorządy i społeczności lokalne, przede wszystkim mieszkańcy Banina, Czapel, Pępowa i Rębiechowa. Wykonawcą studium została firma Databaut.
Zadanie jest współfinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.
Przeczytaj także: Zakopianka: etapy budowy drogi S7 Kraków–Myślenice
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.