Trwają prace na budowie trzeciego odcinka drogi ekspresowej S5 od Marcinowa do węzła Wrocław Północ.
Fot. Astaldi
Budowa S5 na trasie Poznań–Wrocław realizowana jest w ramach trzech odcinków wg systemu „projektuj i buduj”. Za budowę trzeciego odcinka odpowiada włoska spółka Astaldi, z którą GDDKiA zawarła umowę 10 września 2014 r. Chodzi o fragment od km 137+500 (przed węzłem Trzebnica) do węzła Wrocław Północ.
W ramach budowy trzeciego odcinka rozwiązano już ponad 80% kolizji elektrycznych średniego i niskiego napięcia, wykarczowano i uporządkowano teren przy węzłach Kryniczno i Trzebnica, rozebrano budynki w Będkowie i Wysokim Kościele (m.in. dawną karczmę). Zarys przyszłej drogi widać najwyraźniej na odcinku Wisznia Mała–Trzebnica, gdzie przyszła S5 będzie szła bardzo blisko obecnej trasy – informuje wykonawca.
Trwają prace palowe
Rozpoczęto też wykopy, trwają prace drogowe i mostowe, m.in. przy wiaduktach drogowych, które połączą Autostradową Obwodnicę Wrocławia z budowaną drogą S5 – węzeł Wrocław – Północ – tu wykonywane jest palowanie przyczółków pod fundamenty mostu z wykorzystaniem palownic do pali wierconych świdrem ciągłym „CFA”. W ramach budowy wiaduktu WS-28 zlokalizowanego za Trzebnicą trwają prace zbrojeniowe na przyczółku obiektu.
Palowanie zakończyło się już przy planowanych MOP-ach (Wisznia Mała). Rozpoczęto tam próbne obciążenie pali.
750-metrowy most nad Widawą
Trwają też intensywne przygotowania do budowy mostu nad Widawą (MS-41), który będzie miał ponad 750 m długości i poprowadzi nad terenami zalewowymi. Na przyczółku mostu właśnie rozpoczęło się wbijanie pali Franki – finalnie będą tam pracowały trzy maszyny o łącznej wydajności ponad 20 sztuk pali wbitych na dobę. Z końcem sierpnia zaangażowany zostanie sprzęt wykorzystywany do budowy mostów w technologii nasuwania podłużnego. Po zakończeniu budowy tego obiektu sprzęt zostanie przeniesiony pod Wisznię Małą, gdzie posłuży do budowy mniejszego mostu nad rzeką Ławą.
Budowany przez Astaldi 19-kilometrowy odcinek drogi S5 jest częścią dolnośląskiego fragmentu trasy Korzeńsko–Wrocław. Oddanie do użytku tego odcinka planowane jest na koniec 2017 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.