• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trasa Świętokrzyska: tunel zostanie wbudowany w nasypie

Tunelowy przejazd pod linią kolejową w ramach budowy Trasy Świętokrzyskiej w Warszawie


Opublikowano: 31-05-2016 Źródło: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

W Warszawie na budowie Trasy Świętokrzyskiej w nocy z 26 na 27 maja rozpoczęła się skomplikowana operacja techniczna, polegająca na wbudowaniu konstrukcji tunelu w nasypie kolejowym.


Budowa tunelu w nasypie kolejowym. Fot. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych Budowa tunelu w nasypie kolejowym. Fot. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

Budowa tunelu w nasypie kolejowym. Fot. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych Budowa tunelu w nasypie kolejowym. Fot. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

Wbudowanie konstrukcji tunelu w nasypie wymagało zamknięcia linii kolejowej relacji Warszawa–Gdańsk w rejonie rozbudowywanej trasy. Zgodnie z planem do 11 czerwca do północy będą tam prowadzone roboty związane z umieszczeniem konstrukcji tunelu w nasypie. Na okres prowadzenia tych działań dla pociągów wyznaczono trasę objazdową.

Jak wygląda wbudowanie konstrukcji tunelu w nasypie kolejowym?

Na początku trzeba zdemontować trakcję kolejową i tory oraz rozebrać nasyp. Kolejny etap prac to umieszczenie konstrukcji na miejscu. Na końcu konieczne będzie odtworzenie infrastruktury kolejowej.

Wybrana technologia budowy przejazdu pod czynną linią kolejową pozwala na maksymalne skrócenie czasu zamknięć linii kolejowych, w tym trasy Warszawa–Gdańsk, na której odbywa się ruch m.in. pociągów Pendolino – podaje Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie. Gdyby roboty realizowano metodami tradycyjnymi, trwałyby one przynajmniej trzy miesiące, a utrudnienia w ruchu jeszcze dłużej. Wybrana technologia pozwala na to, by trasa kolejowa była zamknięta maksymalnie 16 dni.

Konstrukcję tunelu przesuną o 120 m

Konstrukcję tunelu zbudowano obok nasypu, a przetransportowanie jej na miejsce montażu docelowego odbędzie się na początku czerwca. W tej operacji wykorzystane zostaną specjalistyczne, wieloosiowe wózki samobieżne o wysokiej nośności, które przejadą po rampie najazdowej z prędkością kilkunastu metrów na godzinę do uprzednio przygotowanego miejsca w nasypie.

Konstrukcję ważącą ponad 4000 ton trzeba przesunąć o około 120 m. 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia