Transport for London przedstawiło trzy firmy, które znalazły się na krótkiej liście potencjalnych projektantów, inwestorów, wykonawców i operatorów Silvertown Tunnel; są to Cintra Global, Hochtief PPP Solutions, Skanska Strabag.

Konstrukcja nowego drogowego tunelu bliźniaczego rozpocznie się w 2019 r., jeśli finalny projekt uzyska zgodę Sekretarza Stanu.

Projekt ma na celu usprawnienie komunikacji, rozładowanie korków w tunelu Blackwall oraz poprawę stanu infrastruktury drogowej we wschodnim Londynie. Dzięki temu pojawią się nowe możliwości dla londyńskiego transportu publicznego - a także nowe wymagania względem niego. Tunel będzie kolejną przeprawą przez rzekę, zatem umożliwi wprowadzenie nowych połączeń, ale pojazdy nim przejeżdżające będą musiały być maszynami hybrydowymi, elektrycznymi lub przynajmniej spełniać warunki standardu Euro 6.

W planie jest budowa dwóch nitek tunelu o długości około 2,5 km każda. Jeśli prace związane z planowanie będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie budowy jest możliwe na przełomie roku 2018 i 2019. Okres budowy szacuje się na około cztery lata. Tym samym kierowcy mogliby skorzystać z nowej przeprawy na przełomie roku 2022 i 2023.

Wysokie wymagania względem wykonawców

Jednym z warunków przetargu jest konieczność redukcji oddziaływania prac budowlanych na otoczenie, czyli między innymi ograniczenie powierzchni drogi zajmowanej przez maszyny; transport przynajmniej 55% materiałów budowlanych drogą rzeczną, dbałość o to, by wszystkie pojazdy spełniały warunki standardu Euro 6 i nowej dyrektywy burmistrza.

Zaangażowanie w społeczność

Oprócz wyżej wymienionych warunków, firma, która wygra przetarg, będzie musiała stworzyć plan zaangażowania społeczności, a w nim opisać, w jaki sposób będzie prowadzić akcję informacyjną przed przystąpieniem do prac tunelowych. Będzie też musiała stworzyć 150 miejsc pracy, stażu i nauki.

Leon Daniels, dyrektor wykonawczy TfL, mówi: To wspaniale widzieć tak dobrych kandydatów na krótkiej liście oferentów. Ten projekt jest kluczowy dla transportu we wschodniej i południowo-wschodniej części miasta.

Sekretarz Stanu zaaprobuje projekt jesienią 2017 r. Po tej decyzji zostanie ogłoszony zwycięzca przetargu. 

Plac Litewski. Tak zmienia się serce Lublina

Galeria: Most Trojski w Pradze