Kapsuła, nad którym prace prowadzi Hyperloop Transportation Technologies, może zrewolucjonizować transport naziemny.
Fot. HTT
Spółka Hyperloop Transportation Technologies (HTT) poinformowała o tym, że rozpoczęła budowę pierwszej kapsuły Hyperloop. Zapoczątkowanie prac jest kolejnym krokiem do stworzenia innowacyjnego systemu transportu i jednocześnie efektem ponad kilkuletnich prac projektowych, badawczych i analiz.
Na początku spółka HTT ma koncentrować się na budowie liczącego około 5 mil długości toru testowego. Powstanie on w Quay Valley (Kalifornia), między Los Angeles a San Francisco.
Wiz. Tor testowy. Źródło: HTT
Wizualizacja toru testowego. Źródło HTT
Jednocześnie firma prowadzi rozmowy z rządami na całym świecie. Kilka umów dotyczących rozwoju systemu zostało już podpisanych. Od dwóch lat prowadzimy negocjacje bezpośrednio z wieloma rządami na całym świecie – powiedział Dirk Ahlborn, prezes HTT. Teraz, gdy jesteśmy gotowi zbudować nasz pierwszy system, najważniejszym krokiem jest opracowanie niezbędnych ram regulacyjnych – dodał.
Hyperloop. Źródło: HTT
Hyperloop w Indonezji?
Jednym z miejsc, w którym testowana będzie możliwość rozwoju systemu Hyperloop, jest Indonezja. Przedstawiciele tamtejszego resortu transportu podpisali umowę dotyczącą wykonania studium wykonalności dla tego środka transportu ze spółką HTT. Na jej mocy zbadane zostaną możliwości budowy systemu Hyperloop łączącego stolicę kraju z innymi miastami.
Indonezja jest czwartym pod względem liczby ludności krajem świata, zamieszkałym przez ponad 260 mln mieszkańców. Tylko w jej stolicy – Dżakarcie – mieszka ponad 10 mln osób. Władze miasta stoją więc w obliczu wyzwań związanych z usprawnieniem systemu transportu, który dodatkowo jest odpowiedzialny za emisję około 70% zanieczyszczeń do atmosfery. Zdaniem przedstawicieli HTT system Hyperloop może okazać się tam bardzo przydatny, aby rozwiązać te problemy. Przykładowo, podróż Hyperloopem z Dżakarty do Yogyakarty trwałaby około 25 minut w porównaniu do prawie 10 godzin potrzebnych, aby tę odległość pokonać samochodem. Podróż z Dżakarty do Bandunga zajęłaby natomiast zaledwie 9 minut (obecnie jest to 2,5 godziny). Z międzynarodowego portu lotniczego Jakarta Soekarno-Hatta do centrum miasta można by się natomiast dostać w 5 minut (obecnie 30 minut).
Hyperloop. Źródło: HTT
Hyperloop w innych państwach
Spółka HTT opracuje także studium wykonalności dla rozwoju systemu Hyperloop m.in. na trasie z Bratysławy do Wiednia i Budapesztu oraz z Abu Dhabi do Al Ain.
Na Słowacji zbada również możliwość wybudowania linii łączącej stolicę kraju – Bratysławę z Koszycami (drugie co do wielkości miasto Słowacji). Szacuje się odległość wynoszącą około 400 km Hyperloop mógłby pokonać w 25 minut.
Hyperloop – jak to działa?
Hyperloop to super szybki środek transportu. Kapsuła, która jest jego sercem, może poruszać się z dużą szybkością, dochodzącą nawet do 760 mil/godz. (około 1200 km/godz.) dzięki temu, że umieszczona jest w rurze, wewnątrz której panuje niskie ciśnienie. Wtedy bowiem napotka na stosunkowo niewielki opór. Na prędkości uzyskiwane przez kapsułę wpływ ma również fakt, że powietrze znajdujące się przed nią jest przemieszczane do tył za pomocą sprężarki.
Hyperloop. Źródło: HTT
Zgodnie z założeniami, system ruchu, stanowiący podstawę systemu Hyperloop, ma być budowany na słupach, ma być odporny na trzęsienia ziemi i awarie. Co ciekawe, Hyperloop ma być samowystarczalny energetycznie, dzięki zastosowaniu pasywnej lewitacji magnetycznej, hamowania regeneracyjnego, energii słonecznej i innych zasobów energii odnawialnej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.