Dobrze przygotowany rozkład oświetlenia daje nam gwarancję wygody i komfortu użytkowania przez długie lata. Wbrew pozorom, każda lampa pełni o wiele więcej funkcji, niż tylko oświetlanie wybranego obszaru. Decyduje m.in. o nastroju, który wprowadzimy do danego pomieszczenia, a także o tym, czy zapanuje w nim kompozycyjna harmonia. Podpowiadamy, w jaki sposób zacząć projektowanie oświetlenia tak, aby w każdym pokoju stworzyć stylową i funkcjonalną aranżację.
fotolia.com, 141038375 | Autor: Chlorophylle
Jeżeli w mieszkaniu nie ma jeszcze elektryki i przed nami znajdują się tylko gołe ściany, zanim zabierzemy się za oświetlenie, musimy określić układ funkcjonalny mieszkania. Przykładowo – w pokoju gościnnym należy ustalić, gdzie będzie stała kanapa, telewizor, ława lub stół. Tak samo robimy z każdym innym pomieszczeniem – łazienką, kuchnią czy sypialnią. Wcześniejsze rozplanowanie ustawienia mebli i sprzętów jest niezbędne, ponieważ przez przypadek możemy umieścić gniazdka np. za szafkami lub kanapą, czyli w miejscach, w których trudno będzie z nich korzystać. Co więcej, oświetlenie należy rozmieścić na różnych poziomach.
Oznacza to, że oprócz lamp górnych, które muszą zapewniać równomierne światło, trzeba wziąć pod uwagę oświetlenie dodatkowe: kinkiety, lampy stojące czy reflektory. W jadalni dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy wiszącej nad stołem, która wyeksponuje znajdujące się na nim potrawy. Salon jest miejscem wielofunkcyjnym i to właśnie w taki sposób powinniśmy rozplanować jego oświetlenie: najlepiej, aby poza żyrandolem lub lampą wiszącą, umieścić w nim również kinkiety, lampy podłogowe, albo np. podświetlane szafki. W ten sposób uzyskamy większe możliwości budowania nastroju zależnie od sytuacji, a także praktyczne źródła światła w różnych strefach – np. lampy stojące umieszczone w pobliżu kanapy będą doskonałe do czytania książki lub pracy przy komputerze.
Oświetlenie główne, miejscowe i dekoracyjne
Ostatnim etapem jest wybór pięknej oprawy, czyli rodzaju lamp. Oświetlenie górne jest niezbędne w każdym wnętrzu, jednak nie może stanowić jedynego źródła światła. W tym celu, we wszystkich pokojach stosuje się oświetlenie miejscowe, określane również jako punktowe. Zapewnia ono zróżnicowane natężenie światła w poszczególnych obszarach. Innym rodzajem są lampy dekoracyjne, które pełnią nie tylko funkcję ozdoby, ale również elementu podkreślającego estetykę danego wnętrza lub znajdujących się w nim przedmiotów.
Styl wszystkich tych lamp powinien być spójny z każdym pomieszczeniem. Powinny one cechować się również dobrą jakością, aby mogły służyć nam przez długie lata. Szeroką ofertę doskonałej jakości lamp, która ułatwi ten ostatni etap planowania oświetlenia, proponuje na swojej stronie renomowany producent Lampex. Znajdziemy tam wysokiej klasy, oryginalne produkty o zróżnicowanej, wyjątkowej stylistyce, kolorach i specyfikacji. Piękne oświetlenie nie musi być drogie – tutaj każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich oczekiwań.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.