We wrześniu minionego roku okazało się, że Grupa Vistal ma poważne kłopoty finansowe. Potem, na początku października, władze przedsiębiorstwa złożyły wnioski o sanację oraz upadłość sześciu z 10 spółek zależnych. Poinformowano, że by poprawić sytuację finansową, w czasie sanacji odbędzie się restrukturyzacja. Z kolei w listopadzie Sąd Rejonowy Gdańsk–Północ w Gdańsku VI Wydział Gospodarczy otworzył postępowanie sanacyjne.

Vistal Gdynia to główna spółka w grupie Vistal, produkuje konstrukcje stalowe, które dostarcza na rynek krajowy i rynki zagraniczne, szczególnie do Skandynawii. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od stycznia 2014 r.

5 lutego br. Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji we wspomnianym sądzie złożył plan restrukturyzacyjny. W analizie przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej napisano m.in., że nie było efektywnego nadzoru i monitorowania spółek zależnych, a w szczególności ich efektywności zarówno produkcyjnej jak i ekonomicznej. W konsekwencji spowodowało to, że dłużnik nie posiadał bieżącego realnego obrazu tego, co się dzieje w podmiotach zależnych.

Ponadto dokonywano stosunkowo dużych inwestycji, zarówno kapitałowych jak i w majątek trwały, bez posiadania istotnego portfela zamówień, który byłby realizowany bezpośrednio na bazie nabytych aktywów. Tym samym prowadził równolegle kilka nieefektywnych przedsięwzięć.


Wskazano też m.in., że działalność w zakresie aktywności na rynku offshore zbiegła się z załamaniem na tym rynku.

Z kolei w proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa napisano m.in., że zostanie zmieniona struktura organizacyjna i dłużnik będzie bezpośrednio kontrolował cały cykl produkcyjny (produkcja w ramach jednego podmiotu). Do tego będzie prowadził działalność w zakresie tych segmentów rynku, w których posiada doświadczenie oraz kompetencje umożliwiające osiągnięcie rentowności i jakości.

Przedsiębiorstwo ma też koncentrować się na rynku skandynawskim oraz na konstrukcjach mostów kolejowych w Polsce.

Wskazano też aktywa przeznaczone do sprzedaży w okresie sanacji.


Vistal Gdynia otrzymał już m.in. od firmy Metrostav pismo zawierające odstąpienie od umowy na wykonanie 16 obiektów mostowych w ramach budowy drogi ekspresowej S7 Gdańsk-Elbląg. Z kolei krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedział konsorcjum firm: Vistal Gdynia (lider) oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w restrukturyzacji (partner), kontrakt na budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Do tego przedsiębiorstwo samo odstąpiło od umowy na budowę mostu zwodzonego w Gdańsku.

TUTAJ PRZECZYTASZ CAŁY PLAN RESTRUKTURAZYCYJNY VISTAL GDYNIA