Oprócz konsorcjum z chińskim liderem oferty złożyli także:

– konsorcjum firm Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut, Mosty Łódź oraz Gülermak sp. z o.o. (wartość oferty: 1,43 mld zł),

– konsorcjum firm Budimex i Strabag (1,47 mld zł),

– konsorcjum firm Salini Impregilo i Salini Polska (1,52 mld zł),

– Toto Construzioni Generali (1,54 mld zł),

– Astaldi (1,57 mld zł),

– Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (1,58 mld zł),

– Porr (1,81 mld zł).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na realizację przedsięwzięcia chce przeznaczyć około 1,34 mld zł. Oznacza to, że tylko jedna oferta mieści się w kosztorysie inwestorskim.

Północna Obwodnica Krakowa ma znacząco odciążyć ruch drogowy w rejonie Nowej Huty, Prądnika Czerwonego, Krowodrzy Górki, Prądnika Białego oraz Bronowic, gdzie przeprowadzona jest zatłoczona arteria na trasie od Sandomierza w kierunku lotniska w Balicach i dalej – Katowic. W ramach inwestycji powstać mają trzy tunele drogowe o łącznej długości około 1,6 km, a także cztery węzły drogowe (Modlnica, Zielonki, Węgrzce i Batowice). Planowana jest także modernizacja odcinka od węzła Modlniczka do węzła Modlnica (2,5 km), a także budowa około 20 km dróg zbiorczych, które mają poprawić ruch lokalny w rejonie obwodnicy. Prace budowlane zaplanowano na lata 2019–2022.

Droga będzie budowana równolegle z S7, która prowadzić ma od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim. Dzięki temu krakowski ciąg obwodnic połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta. Umożliwi to sprawny przejazd od strony zachodniej w kierunku północnym (Warszawy i Kielc), zachodnim (Katowic czy Wrocławia), a także wschodnim (Tarnowa i Rzeszowa). Północna obwodnica będzie ostatnim obejściem Krakowa, posiadającego już obwodnice od strony zachodniej (DK 94, A4), południowej (A4) oraz wschodniej (S7). Ciąg obwodnic składać się będzie docelowo na tzw. krakowski ring.

Przeczytaj także: Północna Obwodnica Krakowa z trzema tunelami