• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Spalarnia w Gdańsku: podpisano umowę na budowę

Opublikowano: 08-05-2018 Źródło: UM Gdańsk

Podpisano umowę na budowę w Gdańsku ekologicznej spalarni odpadów pod nazwą Port Czystej Energii. Generalnym wykonawcą zadania zostało konsorcjum złożone z włoskich firm Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Umowa właśnie została podpisana. Na początek konsorcjum zajmie się pracami projektowymi. Spalarnia ma być gotowa w 2021 r.


Spalarnia w Gdańsku: podpisano umowę na budowę. Fot. www.inzynieria.com
Spalarnia w Gdańsku: podpisano umowę na budowę. Fot. www.inzynieria.com

W gdańskiej spalarni rocznie będzie spalane około 160 tys. ton odpadów. Do Portu Czystej Energii trafiać będą odpady pozostałe po procesie segregacji surowców wtórnych, czyli tzw. frakcja resztkowa. Powstałe w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia do sieci energetycznej. Zdecydowaną większość odpadów dostarczać będzie Gdańsk, ale także 35 pomorskich gmin, w tym Tczew, Kwidzyn czy Malbork.

Budowa spalarni w Gdańsku – kim są wykonawcy?

Astaldi to jeden z europejskich liderów w branży budowlanej. Obie firmy współpracowały przy budowie m.in. spalarni odpadów w Bydgoszczy. Do tego półtora roku temu przejęły budowę spalarni w Szczecinie. Termomeccanica może pochwalić się budową 22 spalarni odpadów, głównie we Włoszech, ale także we Francji, Grecji i Portugalii.


Wystarczy krótka wycieczka do Bydgoszczy, aby przekonać się, jak wygląda i pracuje nasza nowoczesna instalacja. Minęły już dwa lata i przez ten czas nie było najmniejszych problemów z emisją gazów. Środowisko i okoliczni mieszkańcy są całkowicie bezpieczni, a spalarnia z powodzeniem wypełnia swoją strategiczną rolę dla regionalnej gospodarki odpadami – mówi, cytowany w komunikacie, Enso Papi, właściciel firmy Termomeccanica.

Spalarnia w Gdańsku: podpisanie umowy na budowę. Fot. Grzegorz Mehring/UM Gdańsk Spalarnia w Gdańsku: podpisanie umowy na budowę. Fot. Grzegorz Mehring/UM Gdańsk

Jak dodaje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miastu zależało na wykonawcy z najwyższej półki. Moje oczekiwania skierowane do nich są jednoznaczne i ujmując w dwóch słowach brzmią: nieuciążliwe sąsiedztwo. Tak jak to dzieje się we Włoszech czy Francji. To bezpieczeństwo mieszkańców sąsiadujących z tą inwestycją jest naszym najwyższym priorytetem – mówi Paweł Adamowicz. 


Marco Giros, dyrektor Astaldi S. p. A. w Polsce, dodaje, że doświadczenia całego konsorcjum gwarantują bardzo sprawnie przeprowadzenie projektu. Od lat działamy na polskim rynku i dobrze znamy lokalne realia procesu inwestycyjnego, a także charakterystykę „polskich” odpadów – mówi Marco Giros.

Właścicielem Portu Czystej Energii będzie Gdańsk, ale na 25 lat operatorem zostanie francuska firma TIRU, filia przedsiębiorstwa Dalkia, w Grupie EDF. Dołożymy wszelkich starań, dobierzemy rozwiązania najwyższej jakości, aby powstał obiekt nieawaryjny i neutralny środowiskowo. To po prostu leży w interesie nas wszystkich, ale też zawarte jest w odpowiedzialnej misji naszej firmy. Obsługujemy 37 zakładów, głównie we Francji, ale także w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie, a nasze doświadczenie chcemy przenieść teraz do Gdańska – tłumaczy Pierre de Montlivault, dyrektor generalny TIRU.

Przeczytaj także. Gdańsk: tu powstaje spalarnia odpadów za 644 mln zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia