W 2019 r. rozpocznie się realizacja jednego z najważniejszych projektów wod-kan w nowozelandzkiej stolicy, Auckland. Pod dnem zatoki Manukau wydrążony zostanie tunel kanalizacyjny, którego zadaniem będzie odprowadzanie ścieków do oczyszczalni Mãngere, a w przypadku nadmiaru spływającej deszczówki, retencjonowanie wód opadowych. Istniejący przewód powstał w 1964 r., i jak informuje inwestor, jego planowany okres eksploatacji zbliża się do końca.
Jeden z największych projektów wod-kan w Nowej Zelandii realizowany będzie przez sześć lat. Fot. Ingolfson/Wikimedia Commons
Projekt obejmujący budowę kolektora centralnego był planowany od kilku lat: w latach 2012–2015 zdobywano odpowiednie zgody, a w latach 2014–2017 projektowano tunel.
Będzie on mieć 13 km długości i 4,5 m średnicy. Powstanie głęboko pod miastem (od 22 do 110 m pod powierzchnią), pomiędzy Western Springs a nową stacją pompującą w oczyszczalni Mãngere. Do tunelu ścieki doprowadzane będą siedemnastoma kanałami.
W Auckland funkcjonuje sieć kanalizacyjna o łącznej długości niemal 8 tys. km, w tym siedem kolektorów.
Konstrukcja tunelu zaplanowana została na lata 2019–2025; kiedy inwestycja zostanie zrealizowana, będzie to największy kolektor w obrębie sieci kanalizacyjnej Auckland.
Nowy obiekt umożliwi nie tylko przesyłanie ścieków do oczyszczalni, ale również retencjonowanie ich; pojemność tunelu wynosić będzie 200 tys. m3 (czyli 80 basenów o rozmiarach olimpijskich).
Źródło: Watercare
Kolektor ściekowy ma być wydrążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Pod zatoką Manukau poprowadzony zostanie on około 15 m pod poziomem dna morskiego, pod kątem.
Źródło: watercare.co.nz
Wartość inwestycji zostanie podana po zakończeniu postępowania przetargowego, które wyłonić ma głównego wykonawcę.
Przeczytaj także: W USA maszyny TBM wydrążą podwodny tunel
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.