W dniach 8–10 października w Wiśle odbyło się jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych w Polsce i w Europie, tj. X Konferencja Dni Betonu. Wydarzenie oficjalnie otworzył Andrzej Ptak, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu.
prof. dr hab. inż. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu. X Dni Betonu. Fot. inzynieria.com
Dni Betonu to wydarzenie cykliczne, odbywające się co dwa lata. Niezmiennie przyciąga rzesze zainteresowanych teoretyków i praktyków, projektantów, wykonawców, producentów, a nawet administrację. W 2016 r. w konferencji udział wzięło 960 osób z kraju i zagranicy.
W tegorocznych Dniach Betonu uczestniczyło 1060 osób: wzięli oni udział w sesjach tematycznych (w trakcie których wysłuchali ponad 30 prelekcji), posterowych i warsztatowych, dyskusjach panelowych oraz pokazach technologicznych, a także w kolejnej, czwartej już, edycji warsztatów dotyczących normy PN-EN 206 „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność” i uzupełnienie krajowe.
Jak podkreślił prof. dr hab. inż. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, liczba uczestników niezmiennie rośnie, a przez 20 lat zwiększyła się ponad pięciokrotnie. Organizatorów cieszą jednak nie tylko stali uczestnicy, od lat spotykający się podczas konferencji, ale też obecność młodych ludzi, którzy już niedługo będą decydować o kształcie branży. Witając przybyłych gości, Deja zauważył też, że tak liczne uczestnictwo nie powinno dziwić, ponieważ rozmowy dotyczą betonu: materiału, który obok wody towarzyszy naszej cywilizacji i ma dla niej fundamentalne znaczenie. W skali światowej wykorzystuje się około 14 mld m3 betonu rocznie. To dzięki niemu powstają różnorakie budynki betonowe: domy, szkoły, magazyny, szpitale, hale... i wiele innych.
Od lewej: Andrzej Ptak, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Kazimierz Furtak, Politechnika Krakowska, Michał Wrzosek, PKP Intercity S.A.
Z kolei prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej zaznaczył, iż w branży budowlanej, związanej z betonem, coraz mniej mówi się o innowacyjności czy interdyscyplinarności, ale za to coraz więcej się robi. Pochwalił organizatorów za utworzenie dobrej platformy do powiązania nauki i praktyki, w obrębie której każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie.
W pierwszej, plenarnej sesji, referaty przedstawili już: prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski (Politechnika Rzeszowska), który omówił temat mostów betonowych, ich stanu obecnego i kierunków rozwoju, a także prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska (Politechnika Warszawska), która przedstawiła światowe tendencje w budowie tuneli. Wystąpił również prof. Jan Olek z amerykańskiego Purdue University, prezentując betonowe konstrukcje na zamówienie w druku 3D oraz Sebastian Spaun (Austriackie Stowarzyszenie Producentów Cementu), który opowiedział o budynkach betonowych jako zrównoważonych rozwiązanich dla ogrzewania, chłodzenia i gromadzenia energii. Ostatni prelegent to Lech Czarnecki, przedstawiający referat pt. „10 Dni Betonu w XXI wieku".
Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mogli również wysłuchać prelekcji Jerzego Hausnera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który omówił stan i perspektywy polskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa czy też Bohdana Wyżnikiewicza z IPiAG, który przeanalizował rynek materiałów budowlanych w Polsce oraz Jana Słyka (Politechnika Warszawska), który wygłosił refereat pt. Zmiana paradygmatu i jej technologiczne konsekwencje. Architektura betonowa jutra. Z prezentacją wystąpiło również biuro BBGK Architekci, podając budynek Sprzeczna 4 w Warszawie jako przykład nowoczesnej prefabrykacji mieszkaniowej. Po południu odbyła się dyskusja panelowa nt. budownictwa w polskiej gospodarce, w której udział wzięli: Marek Chodkiewicz (Ministerstwo Infrastruktury), Tomasz Żuchowski, (GDDKiA), Dariusz Blocher (Budimex S.A.), Bohdan Wyżnikiewicz, (IPiAG), Adrian Furgalski, (TOR), Ireneusz Merchel (PKP PLK).
W drugim dniu obrady odbywały się równolegle w ramach dwóch sesji. Pierwsza poświęcona została betonowi w infrastrukturze transportowej, a prelegenci omawiali takie kwestie, jak optymalizacja składu mieszanek związanych cementem do budowy nawierzchni drogowych, zastosowanie betonu natryskowego w tunelach czy też kruszywa wapienne jako potencjalnego składnika betonów przeznaczonych dla budownictwa mostowego. Druga z sesji wypełniona została warsztatami i pokazami technologicznymi. Następnie odbył się pokaz dotyczący bezpieczeństwa pracy w budownictwie, a później – kolejne sesje referatowe, tym razem obejmujące rolę domieszek chemicznych w technologii betonu (sesja referfatowa) i kolejne pokazy partnerskie. Wieczorem Organizatorzy zaprosili uczestników na uroczystą kolację, podczas której odbyło się m.in. wręczenie Nagród Dni Betonu. Wieczór uświetnił koncert zespołu Dżem.
Ostatniego dnia wydarzenia podczas pierwszej sesji referatowej dyskutowano na temat spoiw i betonów z dodatkami mineralnymi, natomiast równolegle poprowadzone zostało seminarium „Wyroby budowlane pod kontrolą” (prowadzący: Roman Sobczak (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego) Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr). Kolejne prelekcje dotyczyły właściwości mieszanki betonowej i stwardniałego betonu (np. betonu do pali wierconych i pali przemieszczeniowych formowanych w gruncie). Później odbyła się sesja posterowa.
Na koniec spotkania omówiono kwestię betonu w zrównoważonym budownictwie, a także wytyczne, tj. normę PN-EN 206 „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność” i uzupełnienie krajowe.
Jubileuszowe spotkanie, tj. X Dni Betonu, było czasem obficie wypełnionym eksperckimi prelekcjami, ciekawymi pokazami oraz gorącymi dyskusjami; ogromne zainteresowanie, jakim cieszyło się to wydarzenie jest dowodem nie tylko na sukces odniesiony przez Organizatorów, ale przede wszystkim na wagę tematu, jaki podjęto podczas konferencji. Jeżeli faktycznie będzie możliwe z betonu „budować szybko, dobrze i trwale”, już teraz można wróżyć powodzenie kolejnym edycjom wydarzenia.
Kwartalnik „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” i portal inzynieria.com objęły patronat medialny nad wydarzeniem.
Światowe tendencje w budowie tuneli
Prof. dr hab. Anna Siemińska-Lewandowska. X Dni Betonu. Fot. inzynieria.com
Mosty betonowe – stan obecny i kierunki rozwoju
Prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski. X Dni Betonu. Fot. inzynieria.com
Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.