• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mixed-use development – chwilowa moda czy trend, który zagości na lata?

Opublikowano: 02-11-2018 Źródło: inzynieria.com

Projekty wielofunkcyjne to przyszłość dużych aglomeracji. Tak wynika z perspektywy 2030, jaką przyjęła Warszawa. Podobnie zdają się koncentrować swoje działania takie miasta, jak: Łódź, Wrocław, Trójmiasto, aglomeracja śląska czy Kraków. Mnoży się liczba realizacji, których podstawą jest nadanie wielu funkcji jednemu budynkowi czy inwestycji. Z czego to wynika? Jakie to ma przełożenie na rynek geotechniczny? Na te pytania w komentarzu eksperckim odpowie Emilia Błach, Kierownik Działu Ofertowego, Soletanche Polska.


Budowa obiektu typu mixed-use - Koneser. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o. Budowa obiektu typu mixed-use - Koneser. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.

Podział na strefy odchodzi do lamusa

Dotychczasowy ład w dużych miastach przestaje się sprawdzać. Tradycyjny podział miasta na strefy służące konkretnym funkcjom: tu mieszkam, tam pracuję, tu są zlokalizowane zakłady produkcyjne, tam spędzam czas wolny, a tu robię zakupy – nie spełnia już swojej roli. Współczesny użytkownik miasta chce od niego wszystkiego na już, na teraz i natychmiast. Zmienił się dynamizm życia. Chcemy zmieścić w swoim grafiku coraz więcej, a to wymaga albo wydłużenia doby o kilka dodatkowych godzin lub skrócenia drogi pomiędzy strefami. Podróże z punktu A do punktu B zabierają nam najwięcej czasu. Kolejną negatywną konsekwencją oddzielonej strefy mieszkalnej od użytkowej są korki. O określonych porach miasto pustoszeje, w tych samych miejscach tworząc potoki komunikacyjne w jednym kierunku.

Czas gra tu kluczową rolę

Warszawa w swojej strategii na najbliższe lata chce stać się miastem tzw. „krótkich dystansów”. Projekty mixed-use dają taką możliwość – zgodnie z trendami otoczenie inwestycji ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta. Mają ułatwić im załatwianie wielu spraw w jednym miejscu. Strategia miasta opiera się na trzech filarach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia. Te trzy filary zdają się być esencją projektów wielofunkcyjnych, które w coraz większej liczbie pojawiają się na mapach dużych polskich miast.

Wizualizacja: Art. Norblin - obiekt typu mixed-use Wizualizacja: Art. Norblin - obiekt typu mixed-use

Skoro czas to pieniądz, dlaczego go nie oszczędzamy?

Biuro, które posiada rozbudowaną część handlową, kulturową oraz gastronomiczną, rzeczywiście pozwala oszczędzić sporo czasu. To plus zarówno dla pracowników, jak i klientów firmy wynajmującej daną powierzchnię. Pracownicy po pracy mogą, bez zbędnych dojazdów zrobić zakupy, oddać ubrania do pralni, buty do szewca, kupić bilet do kina, teatru, zjeść coś, a może spotkać się ze znajomymi. Wysokiej klasy zaplecze gastronomiczne może być ogromnym plusem dla biznesu. Modna restauracja z dobrym i sprawdzonym menu będzie świetną zachętą do spotkania.

Ograniczając podróże, nie tylko oszczędzamy czas, ale również poprawiamy jakość powietrza, a co za tym idzie, również jakość życia. W takich miastach jak Warszawa czy Kraków jest to bardzo pożądany skutek uboczny.

Idealne biuro posiada miejsca parkingowe

Z badań przeprowadzonych na zlecenie frimy Savills dla pracowników kluczowa jest lokalizacja biura – na tę cechę wskazało 89% respondentów. Równie ważna jest dostępność transportu publicznego (82%). Na trzecim miejscu co do ważności pojawia się możliwość zaparkowania przy miejscu pracy. Na tę dogodność wskazało 73% ankietowanych. Dodają, że dużym atutem byłby również parking dla rowerów oraz szatnie i prysznice dla rowerzystów. W projektach typu mixed-use te funkcje zlokalizowane są zwykle pod ziemią, oddając przestrzeń na tzw. ground level dla mieszkańców. Tutaj właśnie zaczyna się zakres prac Soletanche Polska.

Fot. Soletanche Polska sp. z o.o. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.

Fundamentalne znaczenie ma fundamentowanie specjalistyczne

Projekty typu mixed-used można podzielić na dwie kategorie:

  • wysokie pojedyncze budynki zaadaptowane na kilka funkcji – przykładem takiej realizacji może być Sky Tower we Wrocławiu, który u swej podstawy jest galeriowcem, od 4 do 26 piętra biurowcem, a jeszcze wyżej apartamentowcem; budynek Cosmopolitan w Warszawie: na dole znajduje się strefa gastronomiczna, wyżej powierzchnia biurowa oraz fitness, a na górze powierzchnie apartamentowe. Na świecie największym takim obiektem jest Burdż Chalifa w Dubaju, który oprócz funkcji handlowej, mieszkalnej, biurowej, restauracyjnej, kulturalnej czy hotelowej, ma również tarasy widokowe;
  • inwestycje typu mixed-use, gdzie nie ma jednego budynku, a jest to kompleks budynków i przestrzeni otwartych. W takich przypadkach można zaobserwować dwa podejścia – albo jest to typowa nowoczesna bryła, albo teren o historycznym znaczeniu, który dzięki zabiegom inwestora przechodzi rewitalizację w rozumieniu zasad projektów wielofunkcyjnych. To nasze ulubione projekty. Można powiedzieć, że specjalizujemy się w wykonywaniu fundamentowania pod projektami wymagającymi szczególnej troski.

Jeden i drugi typ realizacji łączy wspólny mianownik. Solidna postawa w postaci głębokich fundamentów w przypadku wysokich budynków czy fundamentowania specjalistycznego zawierającego często mix technologii. Nasza konstrukcja pełni w tych przypadkach wiele funkcji. Obudowy wykopu, solidnego fundamentu, ściany dla kondygnacji podziemnych, fundamentów nadających stateczność oraz zabezpieczających istniejące budynki. Za pomocą technologii ścian szczelinowych wykonujemy dla naszych klientów kondygnacje podziemne, które nie muszą być wykorzystywane wyłącznie jako miejsca parkingowe. Spychając pod ziemię takie „funkcje” jak sale bankietowe, konferencyjne, kina czy np. kręgielnie, miejsce powyżej oddajemy do zagospodarowania dla przestrzeni zielonej, której rozszerzenie coraz częściej pojawia się w postulatach użytkowników miasta.

Ponad połowa realizacji typu mixed-use z fundamentami Soletanche Polska

Obecnie na terenie Warszawy jest zaplanowanych pięć projektów typu mixed-use: Bohema i Koneser po prawej stronie Wisły, EC Powiśle, Browary Warszawskie oraz Art. Norblin po lewej stronie. Pod koniec września 2018 r. została oddana pierwsza z inwestycji – Centrum Praskie Koneser, zrealizowana dla Librecht &Wood. Pod tym obiektem prace z zakresu fundamentowania specjalistycznego zostały zrealizowane przez Soletanche. W trakcie realizacji są prace dla Echo Investment na obiekcie Browary Warszawskie oraz dla Capital Park w dawnej fabryce Norblinów. Wszystkie wymienione inwestycje utrzymane są w klimacie postindustrialnym. Zawierają zabytkowe fasady starych budynków, które mają być wkomponowane w projekt, ale również muszą tworzyć integralną część nowoczesnego, ale dbającego o swoją historię miasta.

Wizualizacja: Browary Warszawskie, obiekt typu mixed-use Wizualizacja: Browary Warszawskie, obiekt typu mixed-use

Bardzo się cieszę, że jako firma jesteśmy głęboko osadzeni w tym trendzie. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować tego typu projekty również w innych miastach Polski. Jako Soletanche lubimy być częścią zmian, chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji naszych małych ojczyzn. Sama jestem „napływową” warszawianką i mam taką cichą nadzieję, że w moim rodzinnym województwie świętokrzyskim również będziemy mogli pochwalić się takimi realizacjami.

Kolejnym powodem do zadowolenia jest to, że wraz z zakończeniem budowy Art.N będę mogła powiedzieć, że ten pierwszy w Polsce podziemny parking dla rowerów to w części również moja zasługa. Myślę, że oddawanie przestrzeni miejskiej dla ruchu pieszego i rowerowego jest trendem, który na dobre zagości w Warszawie i innych dużych miastach Polski. Włodarze postawią na efektywną komunikację miejską, tak aby każdy z uczestników ruchu mógł poczuć, że inwestycja z mixed-use przyniosła wszystkim korzyści. Zmniejszymy smog, kierowcy będą mogli w bardziej płynny sposób poruszać się po mieście, a amatorzy rowerów będą mogli jeszcze intensywniej korzystać z miasta i jego dobrodziejstw, mogąc bez stresu zaparkować na wielu podziemnych parkingach dla rowerów, oczywiście wykonanych przez Soletanche Polska. Tak właśnie wyobrażam sobie Polską perspektywę 2030.

Fot. Soletanche Polska sp. z o.o. Fot. Soletanche Polska sp. z o.o.

Przeczytaj także: Zastosowanie ścian szczelinowych w kolejowych obiektach inżynieryjnych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!