Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, prace projektowe trwają. W tej chwili już odbywają się pierwsze badania toru, wstępne badania geotechniczne, jeśli chodzi o podłoże wysp refulacyjnych, więc wszystkie badania, które mogą być realizowane bez dodatkowych pozwoleń, trwają – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, dodając, że pozostałe badania będą się odbywać, kiedy powstanie dokumentacja projektowa.


Inżynier kontraktu rozpoczął już przyrodniczy monitoring przedinwestycyjny. Ponadto trwa weryfikacja umów z proponowanymi podwykonawcami. Organizowane są spotkania m.in. ws. koordynacji wodnego placu budowy. Projektant złożył już wnioski o wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencji gruntów. Przygotowywany jest również projekt robót geologicznych. W styczniu 2019 r. ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie bazy oznakowania morskiego.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin oznacza pogłębienie go do 12,5 m na odcinku około 62 km, z równoczesnym poszerzeniem do 100 m. Zaplanowano także m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.

Dzięki modernizacji toru wodnego Świnoujście–Szczecin maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do około 11 m (obecnie to 9,15 m). Tym samym, jak czytamy w komunikacie Urzędu Morskiego w Szczecinie, zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków i brak będzie konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do szczecińskiego portu. Dla przykładu, statek, który w tej chwili wchodzi z ładunkiem około 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.

Całkowita wartość projektu, realizowanego przy współudziale Unii Europejskiej, wynosi około 1,4 mld zł. Termin wykonania prac to 42 miesiące od podpisania umowy, co nastąpiło 28 września br.

Przeczytaj także: Decyzja środowiskowa dla przekopu przez Mierzeję Wiślaną podpisana