Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w rejonie ul. Matki Teresy z Kalkuty. Pomiędzy ulicami Chodecką i św. Wincentego wytyczone zostaną, w obu kierunkach, buspasy, a jezdnia zostanie poszerzona. Dla ułatwienia ruchu na skrzyżowaniu ulic Matki Teresy z Kalkuty i Chodeckiej powstać ma rondo. Zamknięty natomiast zostanie fragment drogi od ul. Chodeckiej do skrzyżowania z ul. św. Wincentego.

Spore ograniczenia czekają także kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie ulic: św. Wincentego, Matki Teresy z Kalkuty oraz Gilarską. Pierwszą poruszać się będą mogły jedynie autobusy, taksówki, służby miejskie oraz miejski transport osób niepełnosprawnych. Ograniczony ma być także ruch od ul. Niwa w kierunku północnym, ale już między ul. Annopol a Trasą Toruńską możliwy będzie wyjazd w prawo i lewo na ul. Annopol. Wszystkie te zmiany wprowadzone mają być w dwóch etapach do 10 lutego br.

Zasadniczą i najbardziej uciążliwą dla mieszkańców Bródna oraz kierowców zmianą będzie wyłączenie z ruchu ul. Kondratowicza, w ciągu której powstać ma jedna ze stacji metra. Zgodnie z planem droga nie będzie przejezdna już od 15 lutego br. Objazdy poprowadzono ulicami: Wysockiego–Matki Teresy z Kalkuty–Gilarska–Jórskiego do Radzymińskiej, Głębocka–Kondratowicza–Młodzieńcza, św. Wincentego–Borzymowska–Trocka, Bartnicza–Wyszogrodzka do Chodeckiej i dalej do Łojewskiej, a także ul. Odlewniczą do Marywilskiej i Trasą Toruńską.

Budowa podziemnej stacji metra będzie się wiązała także z wyłączeniem z ruchu ulic Bazyliańskiej i Kondratowicza na odcinku od ul. Ogińskiego do ul. Łabiszyńskiej, a także fragmentu ul. Rembielińskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Kondratowicza.

Utrudnienia czekają również pieszych i rowerzystów – dla nich powstały tymczasowe, zabezpieczone drogi i przejścia – a także użytkowników komunikacji miejskiej. Szczegółowy plan zmian organizacji ruchu autobusów na Bródnie dostępny jest na stronie www stołecznego urzędu miasta.

Wprowadzenie zmian poprzedzą spotkania informacyjne z mieszkańcami. Zaplanowano je na wtorek, 22 stycznia br., oraz czwartek – 24 stycznia br. Przez cały okres wdrażania nowej organizacji ruchu na ulicach osiedla do dyspozycji warszawiaków będą również informatorzy.

Budowa metra na Bródno to kolejny etap rozbudowy warszawskiej sieci metra. W ramach prac powstać ma niemal 4 km tuneli i trzy podziemne stacje. Umowa na realizację wartego blisko 1,4 mld zł kontraktu została podpisana we wrześniu ub.r., a wykonawcą zostało doświadczone w budowie metra w Warszawie konsorcjum firm Astaldi i Gülermak. Odcinek II linii metra na Bródnie gotowy ma być w 2021 r.

W Warszawie funkcjonuje obecnie jedynie odcinek centralny II linii metra (6,1 km długości). W tym roku otwarte mają być dwa kolejne fragmenty – wschodni północny (3,2 km) oraz zachodni (3,4 km), a kolejne – do 2023 r. W sumie cała linia liczyć ma 23 km, a w jej ciągu znaleźć się ma 21 stacji. Jej budowa ułatwi komunikację pomiędzy Bemowem a Targówkiem. Podobną długość i liczbę stacji ma działająca od 1995 r. I linia metra, która łączy Ursynów z Bielanami.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: II LINIA METRA