Z ogromnym żalem informujemy, że 6 marca 2019 r. zmarł dr inż. Wojciech Grodecki, wybitny specjalista w zakresie budownictwa tunelowego. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Zakładu Geotechniki i Budowli Podziemnych w Instytucie Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a także członkiem zarządu i przewodniczącym Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.

Dr inż. Wojciech Grodecki z Politechniką Warszawską związany był od młodości. W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego, przedstawiając pracę dyplomową na temat jednej ze stacji metra w stolicy Polski. W 1972 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. W swojej rozprawie doktorskiej pochylił się nad zagadnieniem związanym z mechaniką gruntu.
W 1962 r. przyjął posadę w Katedrze Budowli Podziemnych Politechniki Warszawskiej, gdzie stworzył specjalność „Budowle Podziemne”. Pracę na uczelni łączył z aktywnością w biurach projektowych i przedsiębiorstwach wykonawczych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, gdzie odbył staż na budowie najdłuższego wówczas tunelu drogowego na świecie (Mont Blanc). Przyczynił się do uzyskania przez Polskę w 1978 r. członkostwa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Budownictwa Tunelowego i Przestrzeni Podziemnej ITA-AITES, w którym reprezentował nasz kraj do roku 2008.
Jego odejście to cios nie tylko dla środowiska naukowego, ale także całej branży budowlanej i geoinżynieryjnej. Cios, który dla wielu jest zaskoczeniem, niedowierzaniem! Dr inż. Wojciech Grodecki był wieloletnim współpracownikiem naszego Wydawnictwa, uczestnicząc w organizacji wydarzeń promujących wiedzę inżynieryjną, konsultując liczne artykuły eksperckie, publikowane w kwartalniku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz na portalu inzynieria.com, i służąc radą w każdej innej aktywności branżowej. Zapamiętamy go jako niezwykle ciepłego, życzliwego i otwartego człowieka, z którego olbrzymiej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia skorzysta jeszcze wiele pokoleń inżynierów. Człowieka, który zawsze był dla nas pomocny i nigdy tej pomocy nie odmówił…
Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie, Współpracownikom oraz wszystkim, którzy dr. inż. Wojciecha Grodeckiego znali, cenili i w których pamięci na zawsze pozostanie.
Msza żałobna odbyła się 14 marca o godz. 13:00 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Urna z prochami została przenieseiona do rodzinnego grobowca na Cmentarzu Powązki Stare (VI Brama) od ul. Ostroroga.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.