• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Skyliner – w Warszawie powstaje kolejny wieżowiec

Nowoczesne rozwiązania z zakresu deskowań i rusztowań


Opublikowano: 01-07-2019 Źródło: Ulma

Skyliner to powstający na warszawskiej Woli biurowiec o powierzchni najmu wynoszącej prawie 44 tys. m². Docelowo ma mieć 195 m wysokości, co uczyni go jednym z najwyższych budynków w stolicy. Zleconą przez Karimpol Polska inwestycję realizuje Warbud S.A. (generalny wykonawca), a kompleksowe rozwiązania technologiczne z zakresu deskowań i rusztowań na potrzeby budowy dostarcza ULMA Construccion Polska S.A.


Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A. Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.

Niestandardowy pomysł na trzony obiektu

Jednym z pierwszych istotnych etapów budowy Skyliner było wykonanie trzonów wieżowca. W tym celu wykorzystano system podestów samowznoszących ATR-P, który znajduje idealne zastosowanie w miejscach, w których ze względu na obciążenia, wymiary lub geometrię nie można użyć standardowych konsol samowznoszących. System ATR został zaprojektowany z myślą o budynkach wysokich, doskonale sprawdza się w budownictwie kubaturowym przy realizacji wieżowców (trzonów mieszczących klatki schodowe i szyby wind oraz żelbetowych ścian elewacyjnych), a także w budownictwie mostowym podczas wznoszenia pylonów lub wysokich filarów o dużym przekroju poprzecznym. Przestawiany jest za pomocą układu hydraulicznego, dzięki czemu nie wymaga użycia dźwigu. Główną zaletą systemu jest możliwość utrzymania szybkiego tempa realizacji prac przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom podczas jego podnoszenia i użytkowania.

Deskowanie stropów biurowca Skyliner

Nowy warszawski budynek wznoszony jest w technologii bez wyprzedzenia. Z tego względu stropy realizowane są bezpośrednio po wykonaniu etapu trzonu. Na umieszczonych wewnątrz trzonów podestach samowznoszących ATR-P ustawiono maszty zaprojektowane na bazie systemu MK. Stanowiły one podstawę dla konstrukcji wsporczej, do której podwieszono deskowanie ścienne ORMA. Płyty systemu ORMA zawieszono na specjalnych wózkach rolkowych, które umożliwiały swobodne odsuwanie deskowania od wykonanego elementu żelbetowego, a następnie zamykanie i rektyfikację deskowania przed betonowaniem. Interesującym rozwiązaniem było zastosowanie wsporników wznoszących typu wąskiego do realizacji trzonów w jednym takcie pomimo niewielkich przestrzeni pomiędzy ścianami konstrukcji. Konstrukcja elementów umożliwiła zaprojektowanie niesymetrycznych układów wznoszących opartych na parach wsporników montowanych w jednej płaszczyźnie.

Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A. Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.

Podczas realizacji żelbetowych stropów budynku, o grubości 30 cm na kondygnacjach podziemnych i 25 cm na kondygnacjach biurowych, świetnie sprawdziło się deskowanie panelowe CC-4 oferowane przez firmę ULMA. System deskowania stropowego zapewniający szybszą rotację sprzętu na budowie pozwolił na zachowanie odpowiedniego tempa prac przy realizacji stropów o powierzchniach przekraczających 1000 m².

Słupy w dwóch taktach

Przygotowanie kondygnacji „0” wiązało się z wykonaniem dwóch rodzajów słupów – o przekrojach kwadratowych – o wymiarach 120 x 120 cm i wysokości około 19 m – oraz słupów okrągłych o średnicy 120 cm i wysokości prawie 16 m. Przy realizacji słupów o przekrojach kwadratowych wykorzystano płyty słupowe systemu ORMA o szerokości 132 cm, na których zastosowano system zabezpieczenia SBU. Słupy 120 x 120 cm wykonano w dwóch taktach – pierwszym do wysokości około 14 m i drugim do wysokości blisko 19 m. Konstrukcja deskowania pierwszego taktu została wyparta za pomocą specjalnego rozwiązania opierającego się na systemie podpór wysokonośnych S-40. System podestów SBU, który bazuje na elementach rusztowania BRIO, umożliwił rektyfikację nadstawki deskowania, wykorzystanej w drugim takcie. W przypadku słupów o przekrojach okrągłych wykorzystano system TUBUS, dzięki któremu możliwa była realizacja elementu żelbetowego w jednym takcie.

Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A. Budowa Skyliner w Warszawie. Fot. ULMA Construccion Polska S.A.

Bezpiecznie na wysokości

Sporym wyzwaniem w realizacji inwestycji jest znaczna wysokość budynku. W celu zabezpieczenia krawędzi wieżowca i zagwarantowania komfortu pracy osobom pracującym na budowie, ULMA zaproponowała system osłon wiatrowych HWS. Na budowę dostarczono ponad 40 segmentów osłon, w tym segmentów transportowych i komunikacyjnych. Segmenty standardowe zabezpieczają kondygnację, na której wykonywane są aktualnie prace oraz dwie kondygnacje poniżej. Osłony transportowe posiadają podesty służące do odkładania elementów deskowania stropowego używanego na następnej kondygnacji, z kolei segmenty komunikacyjne stanowią zabezpieczenie także dla trzeciej kondygnacji poniżej wykonywanej – zostały wyposażone w podesty ze schodniami komunikacyjnymi BRIO.

ULMA, oprócz wysokiej jakości sprzętu, oferuje także optymalne rozwiązania i kompleksowe usługi w zakresie deskowań, rusztowań i systemów zabezpieczeń. Firma stawia na bliską współpracę z klientem, zapewniając profesjonalne doradztwo na każdym etapie realizacji inwestycji, począwszy od projektu, poprzez wsparcie na budowie i umiejętność szybkiego reagowania na pojawiające się potrzeby, aż po jej finalizację. Wszystko po to, by przyczynić się do bezpiecznego, efektywnego i rentownego wykonania przedmiotu zamówienia.

Przeczytaj także: Deskowania są integralną składową procesu obsługi budowy [wywiad]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!