PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zrealizowały program rozjazdowy. 244 nowych rozjazdów pozwala wyeliminować punktowe ograniczenia prędkości. Nowe urządzenia podnoszą bezpieczeństwo podróży kolejowych oraz sprawność ruchu towarowego.

- Zamontowanie 244 rozjazdów przez PKP PLK kosztowało 214 mln zł
- Program rozjazdowy zrealizowano w 12 województwach
- W ramach Krajowego Programu Kolejowego spółka zmodernizuje ponad 5 tys. rozjazdów
Nowe rozjazdy eliminują przerwy na liniach, związane z usuwaniem usterek. Dzięki nim pociągi bez problemów zmieniają tor np. z głównego na sąsiedni, a składy towarowe przemieszczają się płynniej i bez niepotrzebnych zwolnień. co oznacza bardziej ekonomiczne przewozy. Likwidacja punktowych ograniczeń prędkości pozwala na płynną jazdę pociągów, utrzymanie przejazdów rozkładowych, a nawet skracanie czasów podróży.
Łącznie, w ramach programu rozjazdowego, zamontowano 244 nowe rozjazdy w 12 województwach. Urządzenia zapewniają sprawniejsze przejazdy pociągów m.in. na stacjach Elbląg, Smardzów Wrocławski, Kraski, Radom Wschodni, Poznań Górczyn i Bąkowiec. Najwięcej nowych rozjazdów zabudowano na torach w województwach: wielkopolskim (62), zachodniopomorskim (41), mazowieckim (28), świętokrzyskim (24), dolnośląskim (21) i kujawsko-pomorskim (21). Kilkanaście nowych urządzeń służy w woj. lubelskim (12). Zrealizowano w latach 2018-19 – informuje PKP PLK.
Wszystkie rozjazdy wyposażono w system elektrycznego ogrzewania rozjazdów (EOR). Zapobiega on ich zamarzaniu i ułatwia usuwanie śniegu i lodu. Ogrzewanie włącza się automatycznie w zależności od zmian temperatury.
Podczas prac zastosowano tzw. blokową wymianę rozjazdów. Większość transportowano na miejsce docelowe w kilku blokach na specjalnych wagonach–platformach. Po demontażu starych rozjazdów wraz z przylegającymi do nich odcinków torów i przygotowaniu podłoża, od razu instalowano nowe. Tę metodę wykorzystano przy wymianie najdłuższych rozjazdów (o promieniu 1200 m) w Szczukowicach i Gutowcu. Skraca ona czas montażu i ogranicza zmiany w rozkładzie jazdy.
Program zrealizowano w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym, etap II”. Poza programem rozjazdowym PKP PLK montują nowe urządzenia w trakcie prac w ramach Krajowego Programu Kolejowego. W perspektywie finansowej (lata 2014-2020) spółka zmodernizuje ponad 5000 rozjazdów.
Rozjazd Stróże. Fot. PKP PLK / Grzegorz Biega
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.2-20). Jego wartość przekracza 214,53 mln zł.
Przeczytaj także: Do końca roku zostanie zakończona modernizacja linii kolejowej Poznań–Piła

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.