Na początku grudnia br. powinien zostać ogłoszony przetarg mający wyłonić wykonawcę Trasy Zwierzynieckiej i Trasy Pychowickiej. Jeśli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, w 2025 r. powinno być wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W ramach pierwszej z tras powstanie najdłuższy w Polsce tunel zbudowany w mieście: jego długość wyniesie około 2,4 km.
Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej. Fot. Trasa Łagiewnicka
Trasa Zwierzyniecka (TZ) ma mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu i liczyć 4,65 km długości. Przebieg 2,4-kilometrowego tunelu zaplanowano pod doliną Rudawy i Wzgórzem św. Bronisławy. Powstaną też dwa węzły – Zarzecze po północnej stronie tunelu (dwupoziomowe skrzyżowania trasy z ul. Armii Krajowej oraz z ul. Zarzecze) i Przegorzały po południowej, czyli skrzyżowanie dwupoziomowe TZ z nowym przebiegiem ul. Księcia Józefa. Powstanie też ul. Księcia Józefa (o nowym przebiegu).
Licząca 2,1 km Trasa Pychowicka (także dwie jezdnie po trzy pasy ruchu) ma połączyć ul. Księcia Józefa (o nowym przebiegu) z ul. Grota-Roweckiego. Jej częścią miał być most przez Wisłę o długości 382 m, jednak prawdopodobnie tu także powstanie tunel pod rzeką (koncepcja mostu została oprotestowana przez mieszkanców – planowany wcześniej przebieg drogi i mostu naruszał Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy).
Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie przygotować wielowariantową koncepcję, przeprowadzić konsultacje społeczne i uzyskać decyzję środowiskową. To podstawa, by ubiegać się o ZRID.
Trasy: Zwierzyniecka, Pychowicka i Łagiewnicka mają być elementami trzeciej obwodnicy miasta.
Przeczytaj także: Trasa Łagiewnicka: budowa potrwa rok dłużej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.