Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, wpisanego w 2012 r. do rejestru zabytków.
Źródło: UM Ruda Śląska
Zgodnie ze zwycięską koncepcją, w przyszłości Wielki Piec ma być udostępniony dla zwiedzających. Konstrukcję zaplanowano jako wieżę z platformą widokową, na którą prowadzić ma ścieżka wytyczona podestami i zabezpieczona balustradami. Autorzy najlepszej koncepcji przewidzieli też adaptację na cele muzealne budynku sterowni i maszynowni.
Źródło: UM Ruda Śląska
Ponadto założyli budowę nowego budynku głównego. Powstać powinien w miejscu niedawno rozebranej hali lejniczej, która była ważnym elementem zespołu Wielkiego Pieca. Do nowego obiektu mają prowadzić ruchome schody (nawiązanie do transportu technologicznego). Z kolei dach wymyślono jako „zielony”, co pozwoli na zwiększenie retencji wód deszczowych oraz ochronę termiczną.
Źródło: UM Ruda Śląska
Źródło: UM Ruda Śląska
Jak oszacowano, koszt rewitalizacji Wielkiego Pieca przekroczy 40 mln zł. Pierwszy ważny krok do rewitalizacji i adaptacji na nowe cele Wielkiego Pieca za nami. Teraz czas na opracowanie projektu budowlanego. Zgodnie z zapisami konkursu, ruszamy z tym już w przyszłym roku. Na ten cel mamy w projekcie budżetu na 2020 r. zarezerwowany 1 mln zł. Przed nami także niezwykle ważne wyzwanie, jakim będzie znalezienie zewnętrznych źródeł finansowania samej inwestycji oraz czynienie starań, aby Wielki Piec jak najszybciej udało się wpisać na Szlak Zabytków Techniki. Wierzę, że nasz Wielki Piec będzie prawdziwą perełką i unikatem na skalę ogólnopolską – mówi prezydent Rury Śląskiej Grażyna Dziedzic.
Przeczytaj także: Polski młyn papierniczy na liście UNESCO?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.