Metraż stanowi jedno z najistotniejszych kryteriów wyboru przyszłego mieszkania. Paradoksalnie, nie zawsze większa przestrzeń oznacza lepszą. Nie chodzi tu wyłącznie o względy ekonomiczne i przekalkulowanie swoich możliwości finansowych, ale po prostu o funkcjonalność i dopasowanie wielkości pomieszczeń do potrzeb. Bardzo często, przeglądając materiały poradnikowe, można spotkać się z opinią, aby kupować mieszkanie „z zapasem". Singiel może wszak znaleźć sobie parę, para doczekać się dziecka, później drugiego... Większe mieszkanie to jednak nie tylko większe koszty kredytu i eksploatacji. Trudniej je także urządzić, by aranżacja nie sprawiała wrażenia chaotycznej.
- 1. Liczba mieszkańców
- 2. Styl życia i plany
- 3. Ustawność
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb wymaga uwzględnienia kilku czynników: liczby mieszkańców, ich przyzwyczajeń i stylu życia. Po wpisaniu frazy: mieszkania Gdańsk na Obido.pl łatwo przekonać się, że możliwości są naprawdę szerokie. Wybierać można spośród apartamentów o powierzchni około 30 m2 po przestronne mieszkania.
Liczba mieszkańców
Komfort życia mieszkańców to podstawowa kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę, rozglądając się za wymarzonymi czterema kątami. Aby zapewnić wygodę wszystkim członkom rodziny, warto zatroszczyć się o odrębną przestrzeń dla każdej osoby. Nie oznacza to, że każdy domownik musi dysponować osobnym pokojem, jednak wyznaczyć trzeba miejsca do odrabiania lekcji, odpoczynku i bycia w samotności. Ważne są również przestrzenie wspólne.
Uznaje się, że mieszkania o mniejszym, nieprzekraczającym 45 metrów kwadratowych metrażu przeznaczone są dla singli oraz par. W przypadku rodzin wszystko zależy od liczby członków. Mieszkania o powierzchni około 55 metrów kwadratowych sprawdzą się w przypadku rodziny z jednym dzieckiem. Przy czterech osobach zdecydujmy się na 60-70 metrów kwadratowych. Większe powierzchnie to propozycja dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych lub osób poszukujących wysokiego standardu.
Styl życia i plany
Bardzo duże znaczenie przy określaniu najkorzystniejszego metrażu ma styl życia właściciela mieszkania. Jeśli dużo czasu spędza on poza domem, raczej nie zaprasza gości, a swoje lokum traktuje w dużej mierze jak sypialnię, powierzchnia wcale nie musi być wielka. Często rozkład pomieszczeń planowany jest tak, by nawet nie wyodrębniać oddzielnej sypialni. Inaczej rzecz ma się w przypadku, gdy większa lub znacząca część doby związana jest z domem. W przypadku osób pracujących zdalnie warto na przykład uwzględnić w rozkładzie mieszkania dodatkową przestrzeń na odrębny gabinet albo przynajmniej miejsce do pracy. Jeśli chętnie przyjmujemy gości, warto także postawić na większe mieszkanie, gdzie łatwiej będzie stworzyć przestronny salon lub jadalnię.
Istotne są również plany na przyszłość. Jeśli mieszkanie kupuje młode małżeństwo myślące o potomstwie, warto uwzględnić te zamierzenia w metrażu.
Ustawność
Metraż przekłada się, oczywiście, na łatwość meblowania danego mieszkania, nie oznacza to jednak, że im większe mieszkanie, tym mniej skomplikowane jest jego wyposażenie. Rozkład wnętrz i ustawność poszczególnych pomieszczeń są równie istotne. Często mniejsze mieszkanie z wyraźnie wyodrębnionymi pokojami o regularnych kształtach znacznie łatwiej jest urządzić niż wielką przestrzeń z wyznaczonymi małymi sypialniami. Architekci podkreślają także, że w dużych przestrzeniach paradoksalnie znacznie łatwiej jest o chaos i brak planu. Zanim więc podpiszemy umowę kupna, spróbujmy w myślach urządzić pomieszczenie i sprawdźmy, czy metraż przekłada się na faktyczną przestrzeń.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.