Port Gdynia jest od wschodu najbliżej położony w stosunku do planowanych lokalizacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka realizuje zakup terenów Stoczni Wojennej i planuje budowę portu instalacyjnego dla sektora offshore.
Port Gdynia. Fot. Dawid/Adobe Stock
- W Polsce zaplanowano budowę morskich farm wiatrowych o mocy 6 GW do 2030 r.
- Port Gdynia zamierza zbudować port instalacyjny do montażu wiatraków
- Tereny inwestycyjne to część portu zewnętrznego i tereny Stoczni Wojennej
Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) analizuje możliwości rozwoju w segmencie morskiej energetyki wiatrowej, bierze też udział w przygotowaniu zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.
Do kompletowania zestawów farm wiatrowych i ich transportu do koncesjonowanych obszarów na Morzu Bałtyckim, niezbędne są nowe tereny pod inwestycję. Te zaplanowano na końcu portu zewnętrznego.
Z tych samych powodów, zarząd zamierza nabyć też tereny Stoczni Wojennej, praktycznie nie zagospodarowane. Według Gazety Bałtyckiej transakcja weszła już w fazę operacyjną. W Porcie Gdynia niemal każdy skrawek ziemi jest wykorzystywany, a zakupione grunty zwiększyłyby potencjał usług portowych, a przede wszystkim służył do budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dla stoczni środki ze sprzedaży działek i nieruchomości mogą być szansą na restrukturyzację spółki na skraju upadłości.
Według Adama Mellera, prezesa ZMPG, port ma już doświadczenie w przeładunkach lądowych konstrukcji farm wiatrowych, realizowanych na terenach terminali kontenerowych oraz przewagę w postaci dogodnej lokalizacji.
Portowa spółka liczy na skorzystanie z Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przeprowadzono już wstępne rozpoznanie możliwości adaptacji posiadanych terenów pod kątem przeładunku, składowania i montażu elementów morskich elektrowni wiatrowych.
Na Morzy Bałtyckim wiatr wieje przez około 330 dni w roku, a morskie farmy wiatrowe są znacznie bardziej wydajne od lądowych. Ich lokalizacja ponad 20 km od wybrzeża nie zaburzy nadmorskich krajobrazów, a może się przysłużyć zwiększeniu potencjału odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Krajowe plany zakładają budowę morskich farm wiatrowych o mocy 6 GW do 2030 r. Według oszacowań mogą przyczynić się stworzenia 77 tys. miejsc pracy, wygenerować 60 mld zł wartości dodanej do PKB i 15 mld zł wpływów z tytułu podatków CIT i VAT.
Przeczytaj także: Port Gdynia chce kupić tereny gdyńskiej Stoczni Wojennej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.