• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pięć firm chce budować Nowy Pawilon Emilia w Warszawie w PPP

Opublikowano: 19-08-2020 Źródło: UM Warszawa

Postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia w Warszawie, ogłoszono jeszcze na początku kwietnia 2020 r., jednak epidemia COVID-19 spowodowała, że termin składania ofert przedłużono do 17 sierpnia. Pięć firm wnioskowało o udział w negocjacjach z miastem.


Wizualizacja Nowego Pawilonu Emilia. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja Nowego Pawilonu Emilia. Źródło: UM Warszawa
  • Nowy Pawilon Emilia powstanie w miejscu budynku zbudowanego w latach 70. XX w.
  • Formuła PPP pozwala finansować miejskie inwestycje bez dotacji unijnych
  • Obiekt ma zostać oddany do użytku w połowie 2021 r.

Pięć zainteresowanych firm

Chętni do realizacji to cztery firmy z Warszawy – Warbud PPP 1 sp. z o.o., Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2 sp. z o.o., Budimex C sp. z o.o. i „Fort Traugutta” sp. z o.o. – oraz jedna z Sopotu – NDI Projekt 102 sp. z o.o.

Szanse na rozwój miasta

Pomimo trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, miasto działa i przygotowuje nowe możliwości inwestycyjne. Nowy Pawilon Emilia, który powstanie w samym centrum miasta, będzie miejscem, które integruje i angażuje. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a planowana w budynku oranżeria i sąsiedztwo parku Świętokrzyskiego dodatkowo zwiększą atrakcyjność tego miejsca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Finansowanie w formule PPP to dodatkowa szansa na rozwój samorządu. Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji – dodaje.


Kilka etapów negocjacji

Postępowanie dotyczące realizacji projektu „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria" w imieniu miasta prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM). Składa się ono z kilku etapów.

W pierwszym, prekwalifikacji, wybiera się maksymalnie pięć podmiotów dopuszczonych do udziału w postępowaniu. W dalszym ciągu następują tury negocjacyjne dotyczące sfer technicznej i technologicznej, ekonomicznej i prawnej. Negocjacje zaplanowano na początek września, w ich trakcie ma zostać zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Potencjalni partnerzy złożą oferty, a ZDIM wybierze najkorzystniejszą z nich. Zgodnie z harmonogramem, po zakończeniu postępowania dojdzie do podpisania umowy w II kwartale 2021 r., a oddanie Nowego Pawilonu Emilia do użytku zaplanowano na połowę 2021 r.

Wizualizacja Nowego Pawilonu Emilia. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja Nowego Pawilonu Emilia. Źródło: UM Warszawa

Nowa wersja starego budynku

Modernistyczny Pawilon Meblowy Emilia otwarto w latach 70. XX w. Przez lata był rozpoznawalnym obiektem w stolicy, a od początku XXI w. na kilka lat stał się siedzibą siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Później przeprowadzono rozbiórkę budynku.

Planujemy przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie pawilon Emilia był zlokalizowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Nowy budynek powstanie przy parku Świętokrzyskim, nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt zostanie zaadaptowany zgodnie z obowiązującym planem miejscowym i będzie pełnił funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W budynku planowane jest również stworzenie miejskiej oranżerii z przestrzenią usługową, np. gastronomiczną – informuje UM Warszawa.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) to szansa dla samorządów na finansowanie inwestycji po ograniczeniu napływu środków unijnych. W Warszawie taka współpraca już trwa. Przykładem jest Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), która została operatorem miejskiego Centrum Kreatywności Targowa w grudniu 2019 r.

Przypomnijmy, że postępowanie dotyczące budowy Nowego Pawilonu Emilia to kolejny w ostatnim czasie przykład udanej współpracy Warszawy w formule PPP. Od grudnia 2019 r. nowego operatora ma miejskie Centrum Kreatywności Targowa – to Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). W marcu 2020 r. podpisano w takim modelu podpisała umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy.

Przeczytaj także: Kampus data center w Poznaniu zostanie rozbudowany

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia