Poznański ośrodek przetwarzania danych zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia wzrośnie czterokrotnie, a docelowa moc nawet pięciokrotnie – z 8 MW do 42 MW. Data center jest zasilane wyłącznie energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. To jedyne takie centrum w Europie Środkowo-Wschodniej.
Fot. UM Poznań
- Powierzchnia poznańskiego centrum danych wzrośnie o 33 do 45 tys. m2
- Ośrodek stanie się jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej
- Nowe budynki będą energooszczędne i zasilane zieloną energią
Kampus znajduje się w Poznaniu, cztery kilometry od autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą. PO realizacji inwestycji stanie się jednym z największych centrów danych w Europie pod względem powierzchni i mocy.
Rośnie moc i powierzchnia
Powierzchnia całkowita brutto urośnie z obecnych 12 tys. do 45 tys. m2. Oznacza to, że po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali jedną z największych w centralnej Europie powierzchni kolokacyjnych. Pozwoli to nam obsłużyć rosnący popyt na usługi kolokacyjne i chmurowe – mówi Michał Grzybkowski, executive VP Technology w Beyond.pl.
Moc centrum zwiększy się o 34 MW, relatywnie bardziej niż powierzchnia. Na jedną szafę serwerową przypadnie 20 kW, przy zachowaniu wysokiej dużej efektywności energetycznej.
Centra danych coraz ważniejsze
Nowoczesne data center nabierają coraz większego znaczenia. Dlatego bardzo cieszymy się, że centrum tak znacząco się rozbudowuje. To również sygnał dla kolejnych firm z dziedziny nowych technologii i potwierdzenie tego, że warto inwestować w stolicy Wielkopolski. Bardzo nas cieszy, że to poznańskie centrum jest już znane na świecie, ale nadal rozwija się właśnie w Poznaniu – mówi Katja Lõžina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.
Dobra lokalizacja
Sam Poznań jest dobrze skomunikowany zarówno z Warszawą, jak i Berlinem. Dzięki takiej lokalizacji kampusu zoptymalizowano szybkość przesyłu danych, które do obu miast docierają w 4 ms. Obiekt obsługuje ponad 20 operatorów telekomunikacyjnych. Będzie spełniał wysokie standardy bezpieczeństwa. Budynek Data Center 2 na terenie kampusu jako jedyny w Unii Europejskiej posiada standard Rated 4 ANSI/TIA-942 przyznawany przez niezależną organizację ANSI na podstawie okresowych audytów.
Najwyższe standardy
W poznańskim kampusie zasilanie i chłodzenie serwerowni jest w pełni redundantne, a m.in. dzięki temu dostępność usług dochodzi do najwyższego poziomu 99,9999% w skali roku. Nowe budynki będą spełniały warunki co najmniej standardu Rated 3+. Istniejąca serwerownia Data Center 2 należy do najbardziej energooszczędnych takich obiektów. To ważne, ponieważ klienci od tego parametru uzależniają wybór usługodawcy.
Przeczytaj także: W Bydgoszczy zbudują suchy port
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.