Niezależnie od tego, w jakiej firmie pracujesz i jaką gałęzią przemysłu się trudnisz, z pewnością nowoczesne technologie są kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Systemy automatyki przemysłowej to istotny element każdego zakładu, gdyż rosnąca wciąż konkurencyjność innych firm wymaga niezwykłej wydajności, jakości oferowanych produktów oraz atrakcyjnych cen. Dzięki automatyzacji produkcji jest to możliwe! Co powinniśmy jeszcze o niej wiedzieć? Niniejszy artykuł stanowi niejako przewodnik po systemach automatyki przemysłowej.
Systemy automatyzacji produkcji. Fot. omegatech.pl
Czym jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa to jeden z najobszerniejszych działów inżynierii elektronicznej, specjalizujący się w usprawnianiu procesów przemysłowych w zakresie wytwarzania, transportowania, pakowania, magazynowania i innych procesów technologicznych dzięki wykorzystaniu technologii i automatycznych urządzeń, maszyn i podzespołów. Odbywa się to przy minimalnym udziale człowieka a wydajność jest zdecydowanie wyższa niż podczas sterowania ręcznego. Automatyzacja w firmie możliwa jest dzięki poszczególnym układom urządzeń, które wspólnie tworzą system automatyki przemysłowej. Składa się na niego bardzo szeroki zakres elementów, który jest wręcz nieograniczony, gdyż ciągle powstają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne.
Zalety automatyzacji
Chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że sam fakt, iż praktycznie każda współczesna firma swoją produkcję opiera na systemie automatyki przemysłowej świadczy o licznych zaletach automatyzacji. Jest ich naprawdę sporo a do najważniejszych zaliczyć z pewnością można:
- zwiększenie wydajności – dzięki automatyzacji możliwe jest zwiększenie nakładu produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów a także pozwala na lepszą kontrolę każdego etapu produkcji;
- zmniejszenie kosztów produkcji – znaczne skrócenie czasu produkcji danego elementu wpływa na minimalizację kosztów, gdyż w krótszym czasie produkowanych jest więcej artykułów a tym samym zużywa się mniej energii;
- lepsza jakość produktów – dzięki powtarzalności, niezwykłej precyzji i minimalnemu zaangażowaniu człowieka, a także poprzez użycie sprzętu monitorującego i kontrolującego na wszystkich etapach produkcji możemy mieć pewność, że zawsze otrzymamy taki sam produkt i o najwyższych parametrach;
- komfort i bezpieczeństwo pracowników – są branże, które cechują niebezpieczne warunki pracy, dzięki więc wykorzystaniu systemów automatyki przemysłowej w firmach o takim profilu, nie jest konieczne narażanie pracownika na ewentualną utratę zdrowia i życia, gdyż z powodzeniem zastąpić go może robot;
- unikatowość i uniwersalność – automatyka przemysłowa jest dowodem na to, że obie te cechy wcale nie muszą się wykluczać, bowiem z jednej strony możliwości połączeń poszczególnych urządzeń jest tak wiele, że można je dopasować indywidualnie do danej firmy, z drugiej zaś systemy automatyki przemysłowej świetnie sprawdzą się niemal w każdym rodzaju przemysłu.
Co składa się na system automatyki przemysłowej?
Wspomnieliśmy już wcześniej, że są to wszelkiego rodzaju urządzenia, maszyny, sprzęt – tych elementów jest naprawdę wiele – które zamontowane są na liniach produkcyjnych. Przede wszystkim to wszystkie niezbędne maszyny służące do produkcji, transportu, pakowania czy magazynowania, a więc linie montażowe, linie pakujące, systemy paletyzujące, sprzęt pomiarowy w postaci czujników, wskaźników czy rejestratorów a także wszelkie oprogramowanie i systemy łączności. Tak liczny zakres elementów składających się na system automatyki przemysłowej sprawia, że istnieje wręcz nieograniczona możliwość kombinacji i dopasowania rozwiązań najlepszych dla danej jednostki. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tych nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, konieczne jest wybranie najlepszej firmy specjalizującej się w automatyce przemysłowej, która pozwoli stworzyć najlepszy system automatyki przemysłowej dla naszego przedsiębiorstwa.
Dzięki możliwościom, jakie daje nam automatyka przemysłowa, praca we wszelkiego rodzaju firmach, fabrykach, halach, magazynach, przedsiębiorstwach staje się wydajniejsza, zaś inwestycja w nowoczesne technologie jest tak naprawdę najlepszą lokatą w swój zakład.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.