• W ramach budowy trasy tramwajowej powstaną dwa wiadukty
  • Wartość całej inwestycji to około 370 mln zł
  • Linia ma być gotowa do 2023 r.

Trwa budowa wiaduktów

Inwestycja ma zakończyć się do 2023 r. W jej ramach powstaną dwa wiadukty - nad ul. Smolecką oraz przy ul. Strzegomskiej i Robotniczej.

W październiku trafił tam piąty olbrzymi dźwigar, ważący 38 ton i mierzący 24 metry. Cała operacja była dość skomplikowana, gdyż został on zamontowany nad siecią trakcyjną linii kolejowej – tłumaczy Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

60 betoniarek, 116 ton zbrojenia – nocne lanie betonu na wiadukt nad ul. Smolecką

Przy ul. Strzegomskiej trwa deskowanie przygotowujące do zbrojenia, wzmożone prace są prowadzone przy ul. Śrubowej i na pl. Orląt Lwowskich – w listopadzie ma się tam pojawić sygnalizacja świetlna.


Nowe przystanki

Pierwsze konstrukcje wysięgników przyjechały od producenta i będą montowane w najbliższych dniach. Stworzono linie naprowadzające dla niedowidzących. To projekt świętej pamięci Bartka Skrzyńskiego, który uznał razem z prezydentem, że trzeba wprowadzić zmiany ułatwiające poruszanie się osobom słabowidzącym. Te linie pojawią się wzdłuż większości trasy na Nowy Dwór oraz na Popowice. Specjalne oznaczenia są również przy wiatach przystankowych – mówi Krzysztof Świercz.

Postawiono już przystanki na pl. Orląt Lwowskich, na Podwalu, przy ul. Nabycińskiej i Smoleckiej, a w ciągu kilku miesięcy na Smoleckiej zacznie się montaż torów na wiadukcie. Jeszcze w tym roku tramwaje mają pojechać od pl. Orląt Lwowskich w kierunku ul. Smoleckiej i Śrubowej.

 

Wykonawca kolejnego etapu przygotowany

Na kolejnym odcinku wykonawca jest gotowy do wejścia na plac budowy odcinka 2 km linii tramwajowej od Parku Biznesu do ul. Rogowskiej. Przetarg na roboty warte 81,2 mln zł wygrała firma Pro-Tra Building sp. z o.o. Miasto chce podpisać umowę jeszcze w tym roku, ale czeka na wynik kontroli uprzedniej, koniecznej dla inwestycji dofinasowanych ze środków unijnych (dla trasy do Nowego Dworu to ponad 100 mln zł przy całkowitych kosztach około 370 mln zł).

W tym przypadku nie będzie nowych obiektów inżynieryjnych, ponieważ ul. Estakada Gądowianka jest przygotowana na przejazd tramwajów pod nią. Dalszy przebieg trasy zostanie poprowadzony w większości po buspasie przy ul. Strzegomskiej.

Przeczytaj także: Kolejny przetarg na ważną linię tramwajową w Krakowie