Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu planowanej w Poznaniu linii tramwajowej na Marcelin. Dzielnica szybko się rozwija, więc w przyszłości powinna zostać lepiej skomunikowana z centrum miasta. Miejskie plany zakładają realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Wizualizacja torowiska w ul. Marcelińskiej. Źródło: ZTM w Poznaniu
- Miasto zaproponowało dwa warianty linii tramwajowej do dzielnicy Marcelin
- Na razie jej mieszkańcy korzystają z autobusów i własnych samochodów
- Z powodu szybkiej rozbudowy, ruch wciąż rośnie i komunikacja miejska może stać się niewydolna
Zdanie mieszkańców się liczy
Chcemy już teraz, z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym rozmawiać o nowej trasie. Warunkiem realizacji tej inwestycji w najbliższych latach jest jednak zaangażowanie finansowe w nią inwestorów, którzy tam budują lub zamierzają budować. Tak poważna inwestycja komunikacyjna zrealizowana w PPP byłaby nową jakością w Poznaniu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Wizualizacja – część wspólna. Źródło: ZTM w Poznaniu
Proponowana trasa mogłaby ograniczyć ruch samochodowy w okolicy, zmniejszyć hałas dzięki cichemu torowisku i umożliwić szybszy dojazd do centrum Poznania. Na razie Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Poznaniu prowadzi prace przedprojektowe, analizujące zasadność inwestycji i sprawdzenie możliwości technicznych wykonania trasy tramwajowej.
Mapa. Źródło: ZTM w Poznaniu
Do wyboru dwa warianty
W koncepcji znalazły się dwa warianty przebiegu trasy tramwajowej. W obu wersjach planowana trasa rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej, gdzie projektowane jest włączenie jej do istniejącego torowiska na ulicy Grunwaldzkiej. Następnie trasa przebiega ulicą Grochowską do ulicy Marcelińskiej, a dalej w kierunku zachodnim, w stronę ulicy Bułgarskiej. Dalszy przebieg torowiska rozpatrywany jest w dwóch kierunkach – informuje UM Poznań.
W pierwszym wariancie torowisko przebiegałoby przez ulice Bułgarską i Łubieńskiej do ul. Kolorowej i tworzyło pętlę uliczną (ulice Pastelowa i Jasna).
Druga wersja to poprowadzenie linii wzdłuż ul. Marcelińskiej z zakończeniem jej przebiegu "końcówką czołową" za skrzyżowaniem z ul. Kolorową. W tym przypadku pasażerowie jeździliby składami dwukierunkowymi.
Wizualizacja – wariant 1. Źródło: ZTM w Poznaniu
Przebudowa dróg i przystanków
Doszłoby też do przebudowy pasa drogowego na całej jego szerokości z uwzględnieniem potrzeb pieszych i rowerzystów. Tory miałyby parametry gwarantujące ciche przejazdy tramwajów. Zaplanowano też wspólne przystanki dla tramwajów i autobusów ułatwiające przesiadki. Ich długość ma wynosić co najmniej 45 m – obsługiwałyby dłuższe i pojemniejsze pojazdy. Miałby też powstać zintegrowany węzeł przesiadkowy. Możliwe są też prace koncepcyjne dotyczące innych korytarzy transportowych dla Marcelina.
Ewentualny harmonogram działań może powstać po konsultacjach społecznych i rozpoznaniu możliwości finansowych miasta, a także szans na zewnętrzne źródła finansowania.
Wizualizacja – wariant 2. Źródło: ZTM w Poznaniu
Na razie tyko autobusy
Mieszkańcy dzielnicy Marcelin obecnie są zdani na komunikację autobusową lub przejazdy samochodowe. Do najbliższej linii tramwajowej jest kilkaset metrów. Teren szybko się rozbudowuje, rośnie ruch pojazdów prywatnych i komunikacji miejskiej i może to doprowadzi do niewydolności transportu zbiorowego.
Planowana trasa tramwajowa w sposób istotny pozwoli na zwiększenie możliwości przewozowych oraz usprawni układ transportowy. Przyczyni się też do wzmocnienia roli komunikacji zbiorowej w codziennych podróżach, zwiększając tym samym atrakcyjność tej części miasta – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Ruszyła największa taka inwestycja we Wrocławiu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.