• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec najdłuższych schodów w Europie. Ostatnia umowa

Opublikowano: 27-01-2021 Źródło: GDDKiA

Wszystkie odcinki autostrady A18, a właściwie jej południowej jezdni na razie o statusie drogi krajowej nr 18, są już na etapie projektowania lub budowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała ostatnią umowę na przebudowę tej trasy. Zgodę na tę inwestycję wydano w 2011 r., ale dopiero po siedmiu latach zapewniono finansowanie.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Odcinek przyszłej A18 od granicy województw do węzła Golnice liczy 21 km
  • Jezdnia o betonowej nawierzchni będzie poszerzona do 11 m
  • Prace zakończą się w 2023 r., a przed jego końcem z trasy skorzystają kierowcy

Kontrakt o wartości 258,7 mln zł podpisano z konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud i Budpol. Prace obejmą przebudowę południowej jezdni odcinka od granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.

Prace 10 lat po wydaniu zezwolenia

Z 70 km autostrady A2, od przejścia granicznego z Niemcami w Olszynie do węzła Golnice (woj. dolnośląskie), kierowcy skorzystają w 2023 r. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla południowej jezdni A18 wydano w 2011 r. Jednak możliwość sfinansowania tego przedsięwzięcia pojawiła się dopiero w sierpniu 2018 r. po decyzji ministra infrastruktury. Dzięki niej można było rozpocząć procedury przetargowe.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zakres przebudowy

Wykonawca ma dostosować odcinek o długości 21 km przebiegający poza terenem zabudowanym, w większości przez tereny leśne, do parametrów autostrady. Wymieni zdegradowaną nawierzchnię jezdni południowej i – zgodnie z unijnymi normami – zapewni na drodze nośność w standardzie nacisku 11,5 t/oś. Po demontażu zostanie położona nowa nawierzchnia betonowa, natomiast jezdnia będzie poszerzona do 11 m. Dojdzie też do przebudowy węzła Golnice, który zostanie dopasowany do infrastruktury autostrady. W obrębie węzła Luboszów powstanie skrzyżowanie z drogą powiatową, wykonane będą też pasy włączania i wyłączania do MOP Świętoszów Południe.

Ponadto przewiduje się wyposażenie autostrady A18 we wszystkie niezbędne elementy związane z bezpieczeństwem ruchu na drodze, m.in. bariery ochronne, oznakowanie pionowe i poziome oraz elementy związane z ochroną środowiska (przejścia dla zwierząt). Zadanie jest realizowane w formule „buduj” – informuje GDDKiA.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Czas na roboty budowlane i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie to 25 miesięcy z odliczeniem okresów zimowych (16 grudnia–15 marca). Prace zakończą się w 2023 r.

Początek końca inwestycji

W fazę realizacji wchodzi czwarty, ostatni fragment 70-kilometrowej trasy. Pozostałe prowadzą od granicy państwa do km 11,86 (około 2 km za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia; prace potrwają do II połowy 2023 r.), dalej od tego miejsca do km 33,76 (blisko 4 km przed węzłem Iłowa; tu zakończenie nastąpi w II połowie 2022 r.) i do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego (podpisana umowa, a termin oddania do użytku to 2023 r.).

Szczegółowe kalendarium

  • 14 listopada 2019 r. – podpisano umowę na przebudowę drugiego odcinka jezdni południowej A18 od km 11,86 do km 33,76;
  • 24 kwietnia 2020 r. – zawarto kontrakt w formule „buduj” na odcinek od granicy państwa i kończącego się blisko dwa kilometry za węzłem Żary Zachód;
  • 24 czerwca 2020 r. – do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej trafiła dokumentacja przetargowa na przebudowę odcinka jezdni południowej A18, zaczynającego się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego a kończącego się na węźle Golnice;
  • 12 października 2020 r. – otwarto oferty w przetargu na przebudowę odcinka jezdni południowej A18, zaczynającego się blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa, a kończącego się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego;
  • 10 grudnia 2020 r. – wybrano najkorzystniejszą ofertę na przebudowę odcinka jezdni południowej A18, rozpoczynającego się przed węzłem Iłowa do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego;
  • 23 grudnia 2020 r. – wybrano najkorzystniejszą ofertę na przebudowę odcinka rozpoczynającego się na granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego, a kończącego się na węźle Golnice;
  • 21 stycznia 2021 r. – podpisanie umowy z wykonawcą na realizację odcinka zaczynającego się blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa, a kończącego się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego;
  • 27 stycznia 2021 r. – podpisanie umowy z wykonawcą na realizację czwartego, ostatniego odcinka A18 rozpoczynającego się na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego, a kończącego się na węźle Golnice.

Znaczenie międzynarodowe

DK18 jest częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego biegnącego przez terytorium Polski, w ciągu drogi międzynarodowej drogi E36/40. W kraju łączy autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie. Cały korytarz łączy Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. Przebudowywaną jezdnię południową wybudowali Niemcy w latach 30. XX w. jako fragment autostrady Berlin–Wrocław. W latach 2004–2006 została dobudowana jezdnia północna przyszłej autostrady A18.

Przeczytaj także: Oferty na budowę 18 km autostrady A2

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia