Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S12 między Radomiem a Puławami w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ). W wyniku postępowania administracyjnego zostanie określony przebieg nowej trasy.
Fot. GDDKiA
- Wniosek o decyzję środowiskową dotyczy planowanej S12 o długości 67 km
- Trasa przebiegnie przez 10 gmin woj. mazowieckiego i lubelskiego
- Powstanie na niej siedem węzłów drogowych
Wariant optymalny
Dokument dotyczy trasy o długości 67 km od węzła Radom Południe na skrzyżowaniu z S7 do węzła Puławy Zachód (poprzednio Bronowice) i początku istniejącej S12 od węzła Radom Południe na skrzyżowaniu z S7 do węzła Puławy Zachód (poprzednio Bronowice) i początku istniejącej S12. Po weryfikacji dokumentacji projektowej, w tym analizy wielokryterialnej – w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne, GDDKiA wybrała wariant optymalny, który przekazano do RDOŚ.
Planowany przebieg
Wskazana trasa przebiega przez gminy Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Jak każda droga ekspresowa będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni, a dojazdy do niej zapewni siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).
Dokumentacja projektowa
Dokumentację projektową przygotowuje konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage. Mają jeszcze uszczegółowić rozwiązania techniczne i wykonać prace związane z rozpoznaniem geologicznym podłoża dla wariantu przekazanego do oceny przez RDOŚ. Prace konsorcjum mają zostać wykonane do końca 2021 r. Następnie GDDKiA po zapewnieniu finansowania, ogłosi przetargi na wykonawców odcinków drogi ekspresowej S12 w trybie projektuj i buduj.
S12 w woj. mazowieckim
Przyszła trasa S12 w woj. mazowieckim będzie liczyć około 107 km. Postępowaniem w celu wydania decyzji środowiskowej objęty jest już 41-kilometrowy fragment od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Radomia. Trasa przebiegnie przez gminy Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Powstaną na niej trzy węzły drogowe: Gielniów, Przysucha i Wieniawa. Po uzyskaniu decyzji RDOŚ i uszczegółowieniu II Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz znalezieniu finansowanie, zostaną ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie tej części S12.
Postępowania na dokumentację dla S12 i S74
Tymczasem toczy się postępowanie na aktualizację Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla dróg ekspresowych S12 i S74 w woj. łódzkim. Obie – S12 od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z woj. mazowieckim i S74 (od S12 w okolicy Opoczna) do granicy z woj. świętokrzyskim – ujęto w jednej decyzji środowiskowej, wydanej 30 maja 2019 r. Około trzy miesiące później nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. Mimo dwóch odwołań Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska utrzymał tę decyzję w mocy (11 października 2029 r.). Jednak 25 maja 2020 r., po analizie dokumentów, wezwano GDDKiA do uzupełnienia części raportu środowiskowego, przede wszystkim w zakresie pełnej całorocznej inwentaryzacji przyrodniczej, zaktualizowania STEŚ, nowej prognozy ruchu, analizy hałasu i analizy wielokryterialnej.
Przeczytaj także: Krok w stronę budowy odcinka S19 z estakadą nad doliną Bugu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.