Za 1,6 mln zł powstanie dokumentacja projektowa rozbudowy węzła autostradowego Kraków Południe, na skrzyżowaniu A4 i drogi krajowej nr 7 (DK7). Wykonawca na jego podstawie ma uzyskać decyzję środowiskową oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Fot. GDDKiA
- Przygotowanie dokumentacji projektowej z inwentaryzacją nieruchomości zajmie 47 miesięcy
- Wykonawca będzie też pełnił nadzór autorski nad inwestycją
- Prace budowlane przewidziano na lata 2025–2026
Obowiązki projektanta
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do wykonania zadania wybrała konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków oraz MP Infra. Prace obejmą m.in. opracowania geodezyjno-kartograficzne, geotechniczne, geologiczne oraz sporządzenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Dodatkowo powstaną opracowania o wpływie planowanej inwestycji na środowisko, które mają zakończyć się wnioskiem o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) i jej uzyskaniem. Z kolei wielobranżowy projekt budowlany i dodatkowe materiały mają służyć do uzyskania ZRID. Konsorcjum będzie też odpowiadać na pytania oferentów w przetargu na roboty budowlane, a później sprawować nadzór autorski nad budową.
Od dokumentacji do nadzoru
Łączny czas wykonania wszystkich zadań wynosi 47 miesięcy. Obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wszelkich decyzji umożliwiających ogłoszenie postępowania na roboty budowlane. W ciągu 30 miesięcy po uzyskaniu ZRID ma zostać przedstawiony opis nieruchomości i gospodarowania nimi. Pięć miesięcy przeznaczono na udzielania odpowiedzi wykonawcom uczestniczącym w przetargu. GDDKiA zastrzega, że terminy są orientacyjne i mogą ulec zmianom w zależności od przebiegu procedury przetargowej.
Ostatnim etapem będzie nadzór autorski podczas prowadzenia robót budowlanych, który został oszacowany na 25 miesięcy. Prowadzony będzie od momentu przekazania placu budowy do ukończenia inwestycji – informuje GDDKiA.
Źródło: GDDKiA
Zwiększenie przepustowości to konieczność
Na węźle A4 Kraków Południe i DK7 koniecznie trzeba zwiększyć płynność ruchu. Będzie to możliwe w wyniku zwiększenia przepustowości na łącznicach autostrady z kierunku Katowic, Rzeszowa i w kierunku Zakopanego. By to osiągnąć należy m.in. zlikwidować sygnalizację świetlną i przebudować skrzyżowanie ulic Taklińskiego i Poronińskiej z ul. Zakopiańską. W ramach rozbudowy zastąpi je rondo. Powstaną też estakada, mury oporowe ekrany akustyczne, drogi serwisowe i podziemne przejście dla pieszych. Zaplanowano także przebudowę łącznic.
Miasto się dołoży
Władze Krakowa deklarują udział w części robót i kosztów odszkodowań za nieruchomości zajęte przez inwestycję. W sprawie współfinansowanie zadania zostanie podpisane porozumienie GDDKiA z miastem. Prace dokumentacyjne związane z rozbudową węzła A4 Kraków Południe zaplanowano na lata 2021–2024, a realizację robót na lata 2025–2026.
Wiecznie zakorkowany węzeł
Węzeł Kraków Południe rozprowadza ruch pomiędzy Południową Autostradową Obwodnicą Krakowa A4, DK7 (zakopianką) i Krakowem. Według prowadzonych obserwacji natężenia ruchu, na tym odcinku autostrady przejeżdża średnio ponad 70 tys. pojazdów na dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych jeden z pasów autostrady na obu jezdniach jest blokowany przez pojazdy oczekujące na włączenie się do DK7 w kierunku południowej granicy Polski (DK7 i DK47) oraz w kierunku Bielska Białej i Cieszyna (zjazd z DK7 na DK52 w Głogoczowie). Zatłoczona jest także ul. Zakopiańska, na której koncentruje się ruch z centrum miasta. Te potoki ruchu łączą się na miejskim odcinku DK7, gdzie na długości 1,3 km są cztery skrzyżowania z sygnalizacjami świetlnymi, co powoduje spiętrzenie ruchu. W rezultacie kolejka samochodów czekających na zjazd z autostrady na południe Polski sięga często kilku kilometrów – czytamy w komunikacie.
Generalny Pomiar Ruchu z 2015 r. już ponad pięć lat temu wykazał, że na odcinku zakopianki pomiędzy Krakowem i Głogoczowem przejeżdżało średnio ponad 40 tys. pojazdów na dobę.
Przeczytaj także: Budowa tunelu pod Ursynowem na ostatniej prostej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.