Powstający w ciągu drogi ekspresowej S2, czyli Południowej Obwodnicy Warszawy, tunel ma być oddany do użytku w drugim kwartale tego roku. Roboty w obiekcie pod Ursynowem powinny zakończyć się najpóźniej za dwa tygodnie. Jak wygląda ich postęp?
Budowa tunelu pod Ursynowem w Warszawie. Fot. GDDKiA
Jak informuje inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), na placu budowy trwa montaż betonowych okładzin ścian oraz wyposażenia technicznego obiektu. Dzięki zakończeniu etapu układania warstw konstrukcji nawierzchni oraz podbudowy z betonu, możliwe jest teraz wykonywanie docelowej betonowej nawierzchni w obiekcie.
Za wykonawcą są już także roboty konstrukcyjne związane z budową chodników oraz elementów betonowych odwodnienia liniowego. Trwa budowa podwaliny oraz montaż okładzin ścian tunelu.
Budowa tunelu pod Ursynowem w Warszawie. Fot. GDDKiA
Betonowe panele okładzin zamontowano na długości około 900 m. Do ścian szczelinowych w tunelu mocowane są kolejne uchwyty montażowe, a na murach przy wlotach do tunelu stelaż, na którym zamocowane zostaną okładziny akustyczne. Pod sufitem montowane są oprawy oświetleniowe oraz realizowane są prace teletechniczne związane z trasowaniem instalacji monitoringu i systemów ostrzegawczych. Wykonawca montuje również system nagłośnienia. W niszach alarmowych układana jest kostka betonowa. Trwa montaż drzwi do pomieszczeń technicznych w tunelu. Pod sufitem zamontowano wentylatory strumieniowe – wylicza GDDKiA.
Prace realizowane są także na powierzchni, gdzie trwa montaż wypełnień ekranów akustycznych i wykończenie obiektów mostowych. Wyposażane jest Centrum Zarządzania Tunelem, a docelowo – Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem. Na odcinku przy al. KEN, ul. Rosoła i do ul. Cynamonowej odbywają się prace drogowe i brukarskie.
Zaawansowanie projektu wynosi obecnie 89%.
Budowa tunelu na Ursynowie jest częścią zadania A większej inwestycji, jaką jest budowa drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska–Lubelska. Firma Astaldi buduje fragment o długości około 4,6 km między węzłem Puławska a węzłem Przyczółkowa (bez węzłów). Sam obiekt tunelowy ma mieć 2,3 km długości, co uczyni go najdłuższym tunelem w Polsce.
Przeczytaj także: W Warszawie powstanie III linia metra
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.