Na stacjach postojowych pociągi przygotowywane są do kursów. To miejsce, gdzie pociągi będą przeglądane nie tylko pod względem technicznym, ale będzie też myjnia, tam będzie się odbywał cały proces przygotowywania pociągu – stwierdził prezes PKP IC cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP). Dodał, że przez wiele lat takich inwestycji nie prowadzono, więc teraz trzeba nadrabiać straty.

Jedna ze stacji postojowych zostanie wybudowana w Przemyślu (Przemyśl-Bakończyce). Aktualnie prowadzone są prace projektowe. Obiekt będzie wyposażony w całoroczną myjnię pociągów, a także hala napraw z zapleczem. W mieście kończy bieg wiele pociągów Intercity, m.in. ze Świnoujścia, dlatego wybrano właśnie tę lokalizację. Na tej stacji nasi pracownicy będą mieli za zadnie profesjonalnie przygotować taki skład do kursu – dodał prezes.

Wkrótce PKP Intercity ogłosi przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Stacja postojowa ma zostać wybudowana do końca 2023 r., a koszty robót oceniono na około 200 mln zł.

Obiekt powstanie w ramach programu PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Zakłada on modernizację i zakup nowego taboru oraz podnoszenie komfortu podróży. Jego elementem jest też modernizacja stacji postojowych. Zaplanowano przebudowę 17 bocznic kolejowych w całej Polsce. Zostaną w nich zastosowane rozwiązania ograniczające wpływ na środowisko. Zapotrzebowanie na energię eklektyczną częściowo zaspokoją panele fotowoltaiczne. Na wszystkie te działania spółka przewiduje wydatki w wysokości około 19 mld zł. Chce też stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

W 2016 r. PKP Intercity przewiozło około 30 mln pasażerów, a w 2019 r. już 50 mln. Do 2030 r. będzie więcej pociągów na Podkarpaciu. W najbliższym czasie maję się pojawić połączenia z Przemyśla do Warszawy przez Radom, więcej pociągów będzie również na trasie z Rzeszowa do Krakowa.

Przeczytaj także: CPK: Korea Południowa dołoży się do portu lotniczego