• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

USA: Największy na świecie projekt budowlany drukowany w 3D

Opublikowano: 28-04-2022 Źródło: theconstructionindex.co.uk

Amerykańska firma Alquist 3D zapowiedział, że wybuduje 200 domów metodą „druku 3D”. Budynki mają powstać w Pulaski w południowo-zachodniej Wirginii, a projekt ruszy jeszcze w tym tygodniu.


Fot. Alquist Fot. Alquist

W 2021 na potrzeby organizacji humanitarnej Habitat for Humanity, Alquist „wydrukował w 3D” pierwszy na wschodnim wybrzeżu USA dom. Od 21 grudnia 2021 r. mieszka w nim rodzina, która wcześniej borykała się z problemami mieszkaniowymi.

Fot. Alquist 3D
Fot. Alquist 3D

Dzięki gigantycznej drukarce 3D Alquist potrzebowała tylko około 22 godzin na wydrukowanie ścian zewnętrznych domu o powierzchni 1200 stóp kwadratowych. Dzięki temu udało się skrócić standardowy harmonogram budowy o co najmniej cztery tygodnie. W środku budynku znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki.

Fot. Alquist 3D
Fot. Alquist 3D

Wykonawca zapewnia, że „ekologiczny” betonowy dom ma certyfikat EarthCraft i oprze się tornadom, huraganom i pożarom. Metoda betonowego druku 3D jest nie tylko szybsza ale i tańsza – firma deklaruje, że w stosunku do tradycyjnych budowniczych oszczędza do 15% na metr kwadratowy kosztów budowy.

Projekt "Virginia” jest kontynuacją inwestycji przeprowadzonej dla Habitat for Humanity. Alquist zaznaczył, że jednym z celów strategicznych i misją firmy jest pomoc w rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego na wiejskich i niedostatecznie rozwiniętych obszarach Ameryki. Firma planuje obniżyć koszty nie tylko budowy ale i utrzymania mieszkań i infrastruktury dla społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. 

Wybór miejscowości Pulaski, jako adresu dla 200 domów wydrukowanych za pomocą drukarki Nexcon Black Buffalo 3D, podyktowany został rosnącym popytem na mieszkania w tym regionie, dzięki powstaniu ponad 3000 nowych miejsc pracy.  

Ze względu na zmieniające się wzorce migracji z powodu pandemii, zmian klimatu i problemów gospodarczych, mniejsze społeczności, takie jak Pulaski, mają ogromną potrzebę – i niesamowitą szansę – rozwoju niedrogich mieszkań dla nowych mieszkańców – powiedział Zachary Mannheimer, założyciel i dyrektor generalny Alquist 3D. Dalej tłumaczył, że drukowanie domu jest jak drukowanie na papierze, tylko w powiększeniu. „Atrament” to zbrojony beton , który jest nakładany warstwami jeden rząd na raz, gdy drukowane są zewnętrzne ściany domu. Dzięki temu budowa to okres dni, a nie tygodni. Drukując te domy w 3D, Alquist i nasi partnerzy przyspieszą zdolność regionu do wykorzystania aktualnych trendów i przyciągnięcia nowych pracowników.

Może Cię także zainteresować: Londyn. Sztuka w parze z inżynierią

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia