• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa Zachodnia – powstają kilkusetmetrowe wiadukty kolejowe

Opublikowano: 02-06-2022 Źródło: PKP PLK

Trzy wiadukty kolejowe nad torami powstają w pobliżu stacji Warszawa Zachodnia. Mają usprawnić podróże pociągami w aglomeracji warszawskiej. Postępują także prace na samej stacji.


Budowa wiaduktu w pobliżu stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK Budowa wiaduktu w pobliżu stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
  • Najdłuższy wiadukt będzie mieć 400 m długości
  • Znajdzie się na nim sześć torów, a pod nim przebiegają trzy
  • Konstrukcja jednej przeprawy (120 m) będzie stalowa, kratownicowa

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych umożliwi bezkolizyjne przejazdy pociągów nad torami. Wiadukty powstają obok linii między Warszawą a Łodzią. Są usytuowane na wjeździe na stację Warszawa Zachodnia. Umożliwią przejazdy między Piasecznem i Służewcem a Wolą i Warszawą Gdańską (od strony Radomia na linię obwodową). Podczas robót w użyciu są dziesiątki maszyn – dźwigi, betoniarki, palownice i koparki.

Prace torowe. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Prace torowe. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Trzy ważne wiadukty kolejowe

Najbliżej stacji Warszawa Zachodnia powstaje najdłuższa, około 400-metrowa przeprawa. Na wzmocnionym podłożu wykonywany jest betonowy korytarz. Z tego samego materiału będzie konstrukcja górnej kondygnacji wiaduktu. Na nim znajdzie się sześć torów, a pod nim trzy. Podobnie budowany jest jednotorowy obiekt niedaleko przystanku Warszawa Włochy. Pod nim znajduje się także jeden tor.

Plac budowy wiaduktów. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK Plac budowy wiaduktów. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK


Trzeci znajduje się w miejscu skrzyżowania torów z przystanku Warszawa Al. Jerozolimskie (na górze) oraz Warszawa Włochy (na dole). Na stalowej kratownicowej konstrukcji poprowadzone zostaną dwa tory od strony linii radomskiej, natomiast pod nią znajduje się pięć torów. Obiekt będzie miał 120 m. Zostanie nasunięty na aktualnie budowane przyczółki.

Koparki na budowie wiaduktów. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK Koparki na budowie wiaduktów. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK

Wykonanie trzech przepraw pochłonie 30 tys. m3 betonu (to około 3,8 tys. betoniarek). Pierwsze tory na obiektach mają zostać ułożone jeszcze w 2022 r.

Postępują prace na stacji Warszawa Zachodnia

Na stacji Warszawa Zachodnia jest niemal 9 km torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano 43 rozjazdy. Zaawansowana jest budowa lokalnego centrum sterowania (LCS) z komputerowymi urządzeniami. LCS zapewni sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu na zmodernizowanej stacji – informują PKP PLK.

Widok z góry na budowę wiaduktów. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Widok z góry na budowę wiaduktów. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Po ziemią powstają przejście dla pieszych i tunel tramwajowy. Wykonano już strop nad tym pierwszym obiektem prowadzącym od linii obwodowej i peronu nr 9 do peronów 1-8. Będzie on miał 700 m długości i 60 m szerokości.

W czasie robót zostanie przebudowanych około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Będą ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia.

Betoniarki na budowie wiaduktów. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Betoniarki na budowie wiaduktów. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia” wart jest ok. 2 mld zł netto. Realizację przewidziano do 2023 r.

Przeczytaj także: Coraz więcej mostów i innych przepraw na drogach krajowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!