Zakończono pierwszy z dwóch etap robót związanych z zasileniem plaży w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. To największa w historii tego miejsca refulacja, brzeg docelowo zostanie wzmocniony 250 tys. m sześc. piasku. Kolejna faza prac rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.
W gdyńskim Orłowie zasolono brzeg morski piaskiem. Fot. MH/Urząd Morski w Gdyni
- Na brzeg morski Orłowa już trafiło 100 tys. m3 piasku
- Materiał do zasilania pochodzi z prac pogłębiarskich
- Refulacja wzmacnia brzeg przed erozją i chroni infrastrukturę w pasie nadbrzeżnym
Zasilanie możliwe dzięki inwestycjom portowym
100 tys. m3 piasku umieszczono na odcinku od molo w kierunku Sopotu. Pochodzi on z robót pogłębiarskich przy modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku. Zadanie jest jednym z dodatkowych elementów tej inwestycji o wartości 795 mln zł (w tym 85% dofinansowania ze środków unijnych).
Falochrony już wykonano, a aktualna refulacja wiąże się z pracami dotyczącymi budowy podejściowego toru wewnętrznego oraz obrotnicy. Wcześniejszy harmonogram takich prac zmodyfikowano, by zadanie w Orłowie zakończyć przed rozpoczęciem działalności Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni.
Wykonawcą tych prac jest firma PRCiP działająca w ramach konsorcjum Rohde Nielsen, DC Industrial i Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych.
Stała ochrona wybrzeża
Urząd Morski w Gdyni co roku zajmuje się ochroną wybrzeża. Regularnie zasilany jest m.in. Półwysep Helski, w tym roku piasek trafił do Jastarni. Takie działania często są połączone z utrzymywaniem właściwych parametrów torów wodnych – podczas prac podczyszczeniowych pozyskuje się materiał do wbudowania w brzeg morski. Drugie źródło to prace pogłębiarskie prowadzone w czasie realizacji dużych projektów hydrotechnicznych.
Piasek wcześniej jest badany pod kątem występowania zanieczyszczenia, a po zasileniu brzegu wzmacnia go przed erozją i zabezpiecza infrastrukturę w pasie nadbrzeżnym.
W tym roku więcej piasku
W 2022 r. dodatkowe 3 mln m3 urobku pochodzi z modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku. Oprócz Orłowa, do zasilenia wskazano też: Kuźnicę, Brzeźno i Westerplatte, Jastrzębią Górę, Ostrowo i Karwieńskie Błota. Harmonogram prac jest uzależniony od warunków pogodowych oraz decyzji środowiskowych, nie we wszystkich terminach pozwalających na prowadzenie robót.
Fot. MH/Urząd Morski w Gdyni
Podczas wakacji nie prowadzi się prac związanych z zagospodarowaniem urobku z pogłębiania toru wodnego i budowy obrotnicy. Te, których nie ukończono będą kontynuowane od drugiej połowy sierpnia. Sztuczne zasilanie to powszechna na świecie metoda wzmacniania i ochrony brzegów morskich.
Przeczytaj także: Palowanie pod megametropolię w Arabii Saudyjskiej – znamy wykonawcę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.