• Z elewacji zniknie tynk, a powróci płytka klinkierowa
  • Wyższa część dachu zostanie pokryta dachówką karpiówką
  • Otwarcie dworca w Kuźnicy ma nastąpić jesienią 2023 r.

Powrót dawnego wyglądu

Przebudowa dworca z 1927 r. w Kuźnicy na Mierzei Helskiej to jedna z inwestycji realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 Polskich Kolei Państwowych. Obiekt odzyska historyczny wygląd, zostanie przywrócona obsługa podróżnych.

W ramach planowanych prac z elewacji zostanie usunięty tynk, wróci pierwotna płytka klinkierowa w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Okna w odcieniach ciemnobrązowych będą stylizowane na historyczne. Na wyższej części dachu pojawi się dachówka karpiówka w kolorze cegły, a na niższej parterowej ciemnoszara blacha. Takie rozwiązanie przewidziano też dla wiaty. Dworzec będzie iluminowany.


Obsługa pasażerów i rozwiązania energooszczędne

W holu na parterze wyższej części obiektu będą obsługiwani podróżni, w niższej znajdzie się poczekalnia sezonowa. W obu zostanie zamontowana klimatyzacja, wyposażenie obejmie ławki, gabloty, kosze i system informacji głosowej, dodatkowo w holu pojawią się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Znikną bariery architektoniczne, a osoby z niepełnosprawnościami, niewidzące i niedowidzące zyskają udogodnienia.

Ocieplenie budynku oraz nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa zapobiegną stratom ciepła. W holu dworca będą zamontowane kurtyny powietrzne. Oszczędności energii przyniosą panele fotowoltaiczne, pompa ciepła i energooszczędne oświetlenie. Optymalizację zużycia mediów zapewni system zarządzania obiektem BMS (ang. Building Mangement System). Budynek zostanie wyposażony w monitoring.

Otoczenie dworca

Po zachodniej stronie dworca zaplanowano parking z 12 miejscami postojowymi, a po wschodniej przestrzeń rekreacyjną z ławkami i zielenią. Pod wiatą i w pobliżu przejścia na perony rowerzyści skorzystają ze stojaków.

Prace przeprowadzi konsorcjum firm Sobin i Kamaro, obie z Gdańska. Projekt przygotowało biuro Meritum Projekt Marek Myrcik. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 7 mln zł brutto. Otwarcie ma nastąpić jesienią 2023 r.

Przeczytaj także: Podkarpackie Centrum Nauki prawie gotowe