Niedawne uruchomienie najdłuższego w Polsce tunelu drogowego w ciągu drogi ekspresowej S2 w Warszawie oraz trwająca budowa tunelu średnicowego w Łodzi są okazją do zwrócenia uwagi na kilka aspektów związanych z bezpieczeństwem użytkowników tuneli, które w dużej mierze jest zależne od aparatury do monitoringu atmosfery – zauważa ekspert.

Rafał Pełka ukończył studia na Wydziale Elektrycznym EAIIE Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a od roku 2005 pracuje w brytyjskiej firmie CODEL International Ltd, obecnie na stanowisku menedżera technicznego. Prelegent w swoim wystąpieniu skupi się na aspektach technicznych i legislacyjnych omawianego zagadnienia.


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie podaje wartości progowe stężeń dla przejrzystości, CO i NO2, pomijając w ogóle NO. Niestety, do tej pory wielu autorów dokumentacji tunelowej z dużą dezynwolturą miesza terminy NO, NO2 i NOx. To niebezpieczna sytuacja, której należy zaradzić – twierdzi Pełka. 

Wyraźnie obserwowanym trendem jest także zastępowanie prześwietleniowych pomiarów widoczności rozproszeniowymi. Głównymi zaletami takiego rozwiązania są: kompaktowa budowa miernika, brak konieczności kłopotliwego osiowania oraz mniejsza podatność na wpływ mgły. Powyższe zalety kompensują nieco mniejszą dokładność takiego pomiaru – dodaje.

Więcej na temat specyfiki monitoringu atmosfery w tunelach, oczekiwaniach projektantów i wykonawców oraz przepisach prawnych dotyczących bezpieczeństwa użytkowania obiektów inżynieryjnych będzie można posłuchać już w dniach 20-22 września, w podkrakowskim Dworze w Tomaszowicach podczas Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. 

Spotkanie wszystkich stron procesu inwestycyjnego
 



Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne w jest kontynuacją organizowanych od kilkunastu lat konferencji Geoinżynieria w Budownictwie oraz Budownictwo Podziemne. Podczas wydarzenia zostaną szczegółowo zaprezentowane realizacje infrastrukturalne, ale będzie ono również forum dla dyskusji pomiędzy wszystkim stronami procesu inwestycyjnego. Nie zabraknie przedstawicieli generalnych wykonawców, inwestorów, a także branżowych wykonawców, producentów, dostawców i biur projektowych. Prelegenci, zarówno ze świata nauki, jak i biznesu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem branżowym. Pierwszy dzień Kongresu będzie poświęcony tematom geotechnicznym, a drugi projektom tunelowym, czy też realizacji garaży podziemnych.

Kongres będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w nim uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.

Rejestracja na Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Warto tam być!