• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Woj. lubelskie – 1800 m szyn na remont kolejki wąskotorowej

Opublikowano: 13-10-2022 Źródło: PKP PLK

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedna z atrakcji turystycznych Lubelszczyzny. Podkłady i szyny przekazane przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) umożliwią remont kolejnych odcinków toru. A to pozwoli na uruchomienie dodatkowych przejazdów z Karczmisk w kierunku Nałęczowa.


Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Fot. Kamil Domański/PKP PLK Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. Fot. Kamil Domański/PKP PLK
  • 3,5 tys. podkładów i 1800 m szyn pozwoli wydłużyć Nadwiślańską Kolejkę Wąskotorową
  • Miłośnicy dawnej kolei otrzymali ponad 100 darowizn – szyn, wózków i urządzeń
  • Słupy sieci trakcyjnej posłużą do budowy pomostu dla jachtów

Wąskotorówka z XIX w.

3,5 tys. podkładów oraz ponad 1800 m szyn otrzymał powiat opolski (woj. lubelskie) od PKP PLK. Materiały zgromadzono podczas modernizacji linii kolejowej w pobliżu Warszawy. Są odpowiednie także dla mniejszej kolei wąskotorowej.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa została uruchomiona w 1892 r. Jej rozstaw szyn wynosi 750 mm. Początkowo wykorzystywano ją na potrzeby cukrowni, a wagoniki były ciągnięte przez konie, parowozy pojawiły się już w XX w. Wprowadzono też ruch pasażerski zapewniający dojazd do kolei normalnotorowej. Współcześnie stała się atrakcją turystyczną. Kursy prowadzono na szlakach od Karczmisk do Polanówki i od Karczmisk do Poniatowa latem i czasami poza sezonem. Dzięki nowym materiałom linia kolejowa zostanie wydłużona w kierunku Nałęczowa. Podczas tegorocznych wakacji z wąskotorówki skorzystało 12,5 tys. osób.

Wymiana szyn i podkładów wąskotorówki. Kamil Domański/PKP PLK Wymiana szyn i podkładów wąskotorówki. Kamil Domański/PKP PLK


Darowizny dla organizacji miłośników historii kolei

PKP PLK przekazało już ponad 100 darowizn organizacjom dbającym o historię kolei. Szyny otrzymało Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które dzięki nim utrzyma przejezdność jednego z fragmentów trasy turystycznej Bytom–Tarnowskie Góry–Miasteczko Śląskie. Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni dostało urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wózki motorowe WM-10L i WŻA-10L, a także wagon osobowy typu 104 Af trafiły do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Prace na linii kolejki wąskotorowej. Kamil Domański/PKP PLK Prace na linii kolejki wąskotorowej. Kamil Domański/PKP PLK

Sześć słupów sieci trakcyjnej zostanie wykorzystanych do budowy pomostów dla jachtów na jeziorze Miedwie przez Klub Żeglarski „Grot”. Natomiast fragment mostu kolejowego z 1954 r. z linii kolejowej nr 35 Ostrołęka–Szczytno będzie po odrestaurowaniu wystawiony w Ostrołęce.

Przeczytaj także: Krok do budowy linii Wieluń–Łódź. Jest przetarg na projekt

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia