W ramach modernizacji bazy oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie unowocześniono część obiektów i wybudowano nowe, jak np. wiatę na pławy. Wyremontowano też basen południowy, miejsce stacjonowania części floty.
Szczecin: zmodernizowano bazę ważną dla bezpieczeństwa żeglugi. Fot. Urząd Morski w Szczecinie
- W bazie pracują służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żeglugi morskiej
- Jest tu jednostka prowadząca pomiary batymetryczne
- W bazie oznakowania nawigacyjnego pracuje około 100 osób
Ważny element inwestycji
Przebudowa bazy oznakowania nawigacyjnego była ostatnim zadaniem inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra”.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Na terenie bazy należącej do Urzędu Morskiego w Szczecinie stacjonują służby zajmujące się bezpieczeństwem żeglugi, oznakowaniem nawigacyjnym i radionawigacyjnym na krajowych obszarach morskich. Tu także magazynowane są, jak czytamy w komunikacie, elementy oznakowania nawigacyjnego, sprzęt, części zamienne i materiały potrzebne do utrzymania w gotowości technicznej i eksploatacyjnej jednostek pływających oraz sieci i urządzeń elektroenergetycznych.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Urządzenia nawigacyjne, pomiary, systemy ostrzegania
Na terenie obiektu remontuje się i konserwuje urządzenia nawigacyjne. W części budynków działa wydział pomiarów morskich prowadzący pomiary batymetryczne na torach wodnych i akwenach portowych. Znajdują się tu także wydziały zaopatrzenia i transportu, energetyczny oraz elektroniki i łączności. Pierwszy prowadzi magazyny, warsztaty obsługi transportowej oraz nadzór nad środkami transportu lądowego Urzędu Morskiego w Szczecinie. Drugi czuwa nad eksploatacją i remontami urządzeń i sieci elektroenergetycznych, a trzeci obsługuje systemy ostrzegania, łączności morskiej, kontroli i monitorowania ruchu statków (VTS i AIS).
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Przebudowa bazy i nowe obiekty
W ramach zadania wykonano rozbiórki, modernizację użytkowanych obiektów i budowę nowych, jak np. wiaty na pławy o powierzchni około 1700 m2 i kubaturze mniej więcej 13000 m3. Przeprowadzono remont basenu południowego, miejsce stacjonowania części floty urzędu. Zabudowa bazy została scalona, teren zagospodarowano, powiększono magazyny i parkingi.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Baza oznakowania nawigacyjnego położona jest na obszarze o powierzchni niemal 6,8 ha. Na jej terenie znajdują się budynki biurowe, budynki warsztatowe, hale pław, budynki magazynowe, garaże, trafostacje, parkingi, zaplecze kontenerowe, place i drogi wewnętrzne oraz baseny dla jednostek pływających. Na co dzień pracuje tam ponad 100 osób – informuje Urząd Morski w Szczecinie.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Zadania w ramach pogłębiania toru wodnego
Przebudowa pochłonęła około 54 mln zł, umowę z wykonawcą, Przedsiębiorstwem Budowlanym Calbud, podpisano w sierpniu 2019 r.
Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m to przedsięwzięcie o wartości około 1,9 mld zł dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.
W jego zakres wchodziło pogłębienie toru wodnego do 12,5 m na odcinku 62 km i poszerzenie go do 100 m, przebudowa skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie akwenu obrotnic dla statków, budowa dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim oraz modernizacja bazy oznakowania nawigacyjnego w Szczecinie.
Przeczytaj także: Tor wodny Szczecin–Świnoujście: zakończona inwestycja w liczbach
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.