Zabytkowy dworzec kolejowy Toruń Wschodni doczeka się renowacji elewacji i znajdujących się na niej detali architektonicznych. Zostanie ona oczyszczona, a ubytki w cegle oraz schodach od frontu budynku będą uzupełnione. Stolarka okienna i drzwiowa po wymianie nawiąże do historycznej. Herby znajdujące się na elewacji, a także olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku czeka odrestaurowanie.

Wnętrze zostanie zaaranżowane na nowo, nowoczesna stylistyka połączy się z historycznymi detalami. W holu, przyszłej poczekalni, dojdzie do odtworzenia drewnianej okładziny ścian, a witraże na obydwu końcach hali dworcowej przejdą renowację. Pojawią się ergonomiczne ławki, stylowe oświetlenie i wyposażenie informacyjne. Na piętrze znajdzie się hostel, a na parterze będzie lokal z antresolą na wynajem i także część hostelu.

Dworzec kolejowy zyska energooszczędne, sterowane automatycznie oświetlenie. Prace obejmą wewnętrzne ocieplenie, montaż stolarki ograniczające straty ciepła, a także instalacje kurtyn powietrznych. Dworcowy zbiornik retencyjny zbierze wody opadowe, które po oczyszczeniu będą użyte w spłuczkach. Zużycie mediów będzie optymalizować cyfrowy system zarządzania budynkiem.

Budynek administracyjny przy dworcu zostanie wyremontowany. Mają tu działać hostel i restauracja. Przewidziano parking z 19 miejscami (także dla aut osób z niepełnosprawnościami i elektrycznych). Powstaną klomby, zostaną zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty.

Koszty inwestycji to 26,89 mln zł brutto. Wykonawcą została firma Budimex. Inwestor to Polskie Koleje Państwowe. Zakończnie prac zaplanowano na 2024 r.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Zapada decyzja ws. terminala i dworca