PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) uruchomiły pierwszy w Polsce system wykrywania usterek pantografów. Na początek zainstalowano go na linii kolejowej Warszawa–Katowice i podmiejskim szlaku Warszawa–Grodzisk Mazowiecki.
Bramka z urządzeniami DSAP. Fot. Maciej Szaraniec/PKP PLK
Każdego roku ponad 100 awarii sieci trakcyjnej jest spowodowanych złym stanem technicznym pantografów umieszczanych na dachu lokomotyw elektrycznych i pobierających prąd z trakcji. A uszkodzona sieć oznacza opóźnienia i utrudnienia dla pasażerów. Dlatego PKP PLK wdrożyła system umożliwiający ich kontrolę w czasie rzeczywistym.
Rozwiązanie ma zwiększyć niezawodność infrastruktury i ograniczyć liczbę awarii oraz usterek spowodowanych przez zły stan techniczny odbieraków prądu.
System przetestowano na linii kolejowej nr 1 Warszawa–Katowice i linii podmiejskiej nr 447 Warszawa–Grodzisk Mazowiecki. Kolejne instalacje będą prowadzone na najbardziej obciążonych odcinkach szlaków kolejowych, tam, gdzie zabudowa będzie możliwa.
Schemat działania systemu DSAP. Autorka: Magorzata Przybysz
Jak działa system DSAP (Detekcja Stanów Awarii Pantografów)? To znajdujący się obok torów zespół czujników diagnozujących stan pantografu w chwili przejazdu pociągu. Dzięki oprogramowaniu i urządzeniom pomiarowym powstaje jego trójwymiarowy model. W ten sposób można automatycznie zlokalizować odchylenia pantografu od normy. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dojdzie do wymiany pobieraka prądu lub zatrzymania pociągu. Wysyłane do centrów prowadzenia ruchu i przewoźników raporty z monitoringów umożliwią szybkie podjęcie działań zapobiegających awarii sieci. Rozwiązanie ma ograniczyć liczbę usterek sieci trakcyjnej.
System zainstalował Zakład Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu za 6,7 mln zł.
Przeczytaj także: CPK – wspólne inwestycje z Czechami i państwami bałtyckimi
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.