Partnerzy portalu

Rzeszów – linia kolejowa do lotniska w Jasionce. Otwarcie we wrześniu

Opublikowano: 01-02-2023 Źródło: PKP PLK

Trwa budowa linii kolejowej z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2023 r. Dojazd do portu lotniczego ze stolicy Podkarpacia potrwa 14 min.


Budowa wiaduktu na linii między Rzeszowem a lotniskiem w Jasionkach. Fot. Tomasz Duch/PKP PLK Budowa wiaduktu na linii między Rzeszowem a lotniskiem w Jasionkach. Fot. Tomasz Duch/PKP PLK

Między Rzeszowem a lotniskiem w Jasionce trwa budowa linii kolejowej o długości 5 km. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) ma zapewnić szybkie przejazdy do i z portu lotniczego.

Fot. Tomasz Duch/PKP PLK Fot. Tomasz Duch/PKP PLK

Jesienią 2022 r. rozpoczęła się na tej trasie budowa wiaduktu kolejowego w Rudnej Małej nad drogą krajową nr 9 Rzeszów–Warszawa. Powstaje stalowa przeprawa o długości przekraczającej 50 m, która umożliwi bezkolizyjne przejazdy pociągów i pojazdów. Konstrukcję przygotowano na tymczasowych podporach. Pod koniec stycznia rozpoczęło się nasuwanie przęsła na żelbetowe przyczółki wiaduktu. Roboty zakończą się do 13 lutego.

Prace przy konstrukcji wiaduktu. Fot. Anna Hampel/PKP PLK Prace przy konstrukcji wiaduktu. Fot. Anna Hampel/PKP PLK

Linia kolejowa łącząca Rzeszów z lotniskiem biegnie od miejscowości Zaczernie i dotrze do nowej stacji Jasionka Lotnisko. Na szlaku będzie też przystanek Głogów Małopolski Południowy. Zakończenie prac zaplanowano na wrzesień 2023 r. Czas przejazdu z centrum stolicy Podkarpacia do lotniska wyniesie 14 min.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Trasa powstaje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz niej roboty prowadzone są także na odcinkach linii kolejowych łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Powstają nowe przystanki. Wartość całej inwestycji PKP PLK wynosi ponad 314 mln zł netto, a dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to kwota 209,6 mln zł.

Przeczytaj także: Koleje dużych prędkości – powstanie linia Warszawa–Kijów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia