• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK – wspólne inwestycje z Czechami i państwami bałtyckimi

4500 km kolei dużych prędkości ma powstać w państwach Trójmorza


Opublikowano: 19-01-2023 Źródło: CPK

Spółka CPK podpisała porozumienie o współpracy z firmami Správa železnic z Czech i RB Rail, inwestorem z Litwy, Łotwy i Estonii. Plany kolejowe na obszarze krajów Trójmorza obejmują budowę ponad 4500 km kolei dużych prędkości.


4500 km linii kolei dużych prędkości powstanie w regionie Trójmorza. Fot. ilustr. Miroslaw/Adobe Stock 4500 km linii kolei dużych prędkości powstanie w regionie Trójmorza. Fot. ilustr. Miroslaw/Adobe Stock
  • Do 2028 r. ma zakończyć się modernizacja Rail Baltica w Polsce
  • Do 2030 r. będzie gotowa Rail Baltica na Litiwe, Łotwie i w Estonii
  • Linia kolejowa CPK może być przedłużona do Lwowa i Kijowa

Koleje dużych prędkości – linie CPK, Rail Baltica i V4

Według harmonogramu CPK w 2028 r. ma zostać otwarta linia kolejowa Warszawa–Łódź. Do tego czasu zaplanowano ukończenie modernizacji polskiej części międzynarodowego szlaku Rail Baltica (od granicy z Litwą do Warszawy).

Do 2030 r. w  Estonii, na Łotwie i Litwie ma być gotowa linia kolejowa Rail Baltica z Tallina przez Rygę i Kowno (z odnogą do Wilna) do granicy z Polską. Pierwsze fragmenty będą oddawane do użytku od 2027 r. Jednocześnie powstanie odcinek szlaku kolei dużych prędkości (KDP) V4 między Pragą, Brnem, Bratysławą i Budapesztem. Później będzie do niej włączana trasa Katowice–Ostrawa i tzw. Węzeł Małopolsko-Śląski.

Wspólne inwestycje mają doprowadzić do uruchomienia połączeń Tallin–Warszawa–Katowice–Budapeszt (1700 km) i Tallin–Warszawa–Wrocław–Praga (1500 km).

Źródło: CPK Źródło: CPK


Koleje dużych prędkości mają przynieść korzyści

Planowana sieć KDP w Trójmorzu, według raportu firmy konsultingowej Steer, ma być efektywna ekonomicznie. Szacowany koszt całej inwestycji to 60 mld euro, a łączna korzyść dla państw regionu przekroczy 120 mld euro. Linie kolejowe mają być wykorzystywane do celów cywilnych i wojskowych.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Według Steer w ciągu 50 lat od uruchomienia większości planowanych linii szybkich kolei będzie ona generować dwukrotnie większą korzyść netto w porównaniu do nakładów inwestycyjnych poniesionych na jej budowę. Jak wyliczają twórcy raportu, 55 mld euro to oszczędność czasu podróży pasażerów, a 57 mld euro to inne korzyści z projektu, w tym m.in. korzyści wynikające ze spadku liczby wypadków transportowych.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Koleje dużych prędkości – krótsze podróże i wysokie obłożenie

Znacząco (nawet o połowę) skrócą się czasy przejazdów krajowych i międzynarodowych, np. z Warszawy do Wilna, Rygi, Ostrawy czy Budapesztu, a także w relacjach między Pragą, Wiedniem i Bratysławą czy Wilnem, Tallinem i Rygą.

Z obliczeń Steer wynika, że do najbardziej obłożonych linii kolejowych będą należały odcinki Warszawa–Łódź, Brno–Jihlava w Czechach i Budapeszt–Gyor na Węgrzech. Według oszacowań na każdej z nich będzie 14–18 mln pasażerów rocznie.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Koleje dużych prędkości – projektowanie i budowa

W Polsce powstają studia wykonalności dla 1500 z 2000 km planowanych „szprych” CPK, w tym liczącej 140 km linii kolejowej Warszawa–Łódź (w II połowie 2023 r. mają rozpocząć się przygotowawcze roboty budowlane). Dla 200 km trasy Łódź–Wrocław są warianty inwestorskie.

W państwach bałtyckich 640 z 870 km korytarza Rail Baltica jest na etapie projektowania. Na Łotwie trwa przetarg na prace budowlane dla 200-kilometrowego odcinka czy na projekt i budowę podsystemu elektryfikacji całej sieci Rail Baltica. W Czechach opracowywana jest dokumentacja projektowa dla linii kolejowej Ostrawa–Przerow.

Docelowo kolejowy system KDP będzie mógł objąć wszystkie kraje Trójmorza. Będzie też gotowy do dalszego rozwoju na terenie Ukrainy (przedłużenie „szprychy” nr 5 CPK do Lwowa, a docelowo do Kijowa). Rozwój połączeń KDP Polska-Ukraina wpisuje się w plan odbudowy tego kraju i koncepcję wydłużenia korytarzy TEN-T za wschodnią granicę Polski – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: CPK – czwarty wielki kontrakt. Na integrację systemów lotniczych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!